header image
22 Mart 2012 Sinema 1 Yorum var
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Osman Sınav, edebiyat dünyasının çok özel ve usta isimlerinden Mustafa Kutlu’nun aynı adlı eserinden uyarlanarak insana dair sıcacık bir hikayeyi anlatan “Uzun Hikaye” filminin çekimlerine İstanbul dışında başladı! Osman Sınav ile Kenan İmirzalıoğlu’nu, uzun bir sürenin ardından bir araya getiren, Yiğit Güralp tarafından senaryolaştırılan yeni sinema filmi; çok sayıda usta oyuncunun yer aldığı oyuncu kadrosuyla da büyük ilgi uyandıracak. ‘Uzun Hikaye‘ Doğançay’da çekimler devam ediyor. Yönetmenliğini Osman Sınav‘ın, başrolünü Kenan İmirzalıoğlu‘nun üstleneceği sinema filmi ‘Uzun Hikaye‘nin çekimleri Geyve Doğançay’da başlıyor.

Film çekimi için birçok yeri gezen ünlü yönetmen Osman Sınav ve film ekibi en uygun yer olarak Doğançay’da karar kıldı.

Hazırlıklar tamamlandı
150 kişilik çekim ekibiyle yarın Doğançay’da çekimlerine başlanması beklenen filmin hazırlıkları tamamlandı. Set olarak kullanılacak Doğançay tren istasyonu ve çevresi çekime hazır hale getirildi. İstasyon binası ve lojmanların boyandığı, asfalt zeminin toprakla örtülerek film konusunun geçtiği dönem canlandırılacak.

uzun-hikaye-filmi-ekibi-dogancay-geyve

Tarihi Doğançay Tren İstasyonu bir Osman Sınav filmine ev sahipliği yapacak.

Film çekim hazırlıkları sonbahar da başladı.

Doğançay’ın çınarlı yolundaki sonbahar yaprakları itinayla toplanıp çuvallandı. Çuvallar ezilmeden saklandı.Biryandan da tarihi istasyon binaları boyandı temizlendi ve bahçe bakımları yapılıp parmaklıklar dikildi. Binaların içleri gözden geçirilip dekore edildi. Bir yandan da yaşam öğeleri ekleniyor. Bütün bunlara ek olarak set ve senaryo gereği ilave yapılar inşa ediliyor. Ancak bu çalışmalarda sahne için köylere giden yol toprakla, çamurla kaplandı. Böyle bir durumu beklemeyen başta Doğançay köylüler ile o güzergah üzerinde bulunan Boğazköy ve diğer köylerin ulaşımı çamura battı. Yayalar demiryolunu aşarak çamura batmadan geçebiliyorlar.

uzun-hikaye-filmi-ekibi-dogancay-geyve-2

Doğançay’da özveri…
Asfalta serilen toprak, yağmurun azizliğine uğrayınca sıkıntılı dakikalar yaşandı. Çamura dönüşen toprak, araç ve yayaların geçişini engelledi. Misafirperver Doğançaylıların ve araçla geçenlerin özverileri karşısında set ekibi hazırlıklarına ara verip asfalt üzerine serili toprağı grayderle bir kenara topladı.

uzun-hikaye-filmi-ekibi-dogancay-geyve-3

Filmin Konusu istasyonda geçiyor
Usta öykücü Mustafa Kutlu’nun ‘Uzun Hikaye’ adlı eserinden Yiğit Güralp tarafından uyarlanan filmin konusu ise istasyonda başlayıp istasyonda bitiyor. Konusu 1950’lerde geçen filmde, Bulgaristan göçmeni Ali ile annesiz yetiştirdiği oğlunun başından geçen olaylar ‘göç’ gerçeğinin yarattığı etkileriyle anlatıyor.

uzun-hikaye-filmi-ekibi-dogancay-geyve-4

Annesini kaybeden bir çocuğun babasıyla yaşadığı macerayı ve göçün insan üzerindeki yansımalarını… “Ben o zamanlar on altı yaşındaydım, lise birde. İnce uzun bir oğlan. Saçlarım kirpi gibi dik duruyor; ne yana, ne geriye taranmıyor, beni deli ediyordu. Babam ‘İnatsın inat… İnatçı adamın saçı yatmaz. Dedene çekmişsin besbelli. Keşke annene benzeseydin’ diyordu.” diyerek başlıyor hikâye.

19 Ekim 2012′de vizyona girecek
Yapımcılığını Osman Sınav’a ait olan Sinegraf’ın, dağıtımını UIP’nin gerçekleştireceği; Oyuncu kadrosu, müzikleri ve hikayesi ile gelecek sezonun en çok konuşulan filmlerinden biri olacak olan “Uzun Hikaye” 19 Ekim 2012 tarihinde tüm sinemalarda seyircileriyle buluşacak.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular