header image
28 Aralık 2011 Röportajlar 0 Yorum var
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Türk sinemasına 35 yıldan bu yana yönetmen yardımcısı, senarist, aktör, yönetmen, yapımcı, meslek örgütü başkanı olarak emek veren İsmail Güneş’in yönetmenliğe ilk adım atışının 25′inci yılı vesilesiyle bir ‘vefâ programı’ niteliğinde bir etkinliğe katılan Osman Sınav “Yönetmenler Yalnız İnsanlardır” dedi. “Türk Sineması’nda İsmail Güneş Sineması’nın Yeri ve Değeri” başlıklı bir panelde düzenlendi. Moderatörlüğünü Sinema Eleştirmeni ve Yeni Şafak Gazetesi Sinema Yazarı Ali Murat Güven’in yaptığı panele Yönetmen Osman Sınav, Oyuncu Mürşit Ağa Bağ, Sanat Eleştirmeni Bünyamin Yılmaz ve otekisinema.com Genel Yayın Yönetmeni Murat Tolga Şen konuşmacı olarak katıldı. Programın sonunda ise İsmail Güneş’e “Hayat Boyu Başarı Ödülü” takdim edildi. Ödülünü alan Güneş ise gözyaşlarını tutamadı.

Bir yönetmen için yaşarken düzenlenen bir anma programında bulunmaktan dolayı ne hissediyorsunuz?
Çok güzel bir şey… Yönetmenlerin yalnız kalmadıklarını hissediyorum. Yönetmenler genellikle yalnız insanlardır. Etraflarında birçok insan, kitleler bulunur çok kalabalık görünürler dışarıdan ama aslında çok yalnız insanlardır. Yönetmenle ilgili böyle bir çalışma yapılmış olması özellikle yaşarken böyle bir etkinliğin yapılmasını övgüye değer buluyorum. Bu organizasyona emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyorum. Gerçekten sanat üreten insanlar, sanatçılar yaşarken değerlendirilmelidirler. Çünkü onlar yeni değer üretiyorlar. Yeni değer üretme üzerine kafa yoruyorlar. Ufuk açıyorlar. Bu tür çalışmalar ile onları cesaretlendiriyorlar.

osman-sinav-ismail-gunes

İSMAİL GÜNEŞ TÜRK SİNEMASININ ÖNCÜLERİNDENDİR
Yönetmenler yalnız insanlardır dediniz. Başarılı bir isim olarak sizin böyle bir hisse kapıldığınız hiç oldu mu?
Bu söylediklerim kısmen benim içinde geçerlidir. Yönetmenler aslında yalnız insanlardır. Bunun çok başarılı veya başarısızlıkla bir ilgisi yok. Elbette başarılı olup yalnız olmak tercih edilebilir bir şeydir. Hem başarısız hem yalnız olursanız bu çok zor bir şeydir. İsmail çok başarılı bir sinemacıdır, yönetmendir. İlkleri, yapmış bir yönetmendir. Çok zorluklar çekmiş, zorluklarla bir takım şeyleri kabul ettirmiş ve hala bunun mücadelesini veren biridir. Öncü bir arkadaştır. Türk sinemasının önemli öncüllerindendir.

osman-sinav-ismail-gunes-2

GERÇEK SİNEMACININ MASASINDA EN AZ ÜÇ PROJE VARDIR
Yeni projeniz var mı?
Projelerim var tabii ki, çalışıyorum. Gerçek sinemacılarının masasında her zaman en az üç projesi vardır. Proje var çalışıyorum. Tarihi bir şey çalışıyorum. Yapabilirsem Abdülhamit dönemini yapıyorum. 11 yıldır çalıştığım ve çekmeyi hayal ettiğim bir hikaye vardı. İnşallah Mart – Nisan gibi çekeceğim. Bunun dışında bir aile draması çalışıyoruz.

osman-sinav-ismail-gunes-3

Reytingler konusunda birçok kaos var. Bu kaos sizin camiayı da etkiliyordur haliyle. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bana reyting konusunda bu olay gündeme geldiğinden beri soruluyor. Ama prensip olarak konuşmuyorum. Çünkü operasyona dönüşmüş ve süreç devam ediyor. Susmak be beklemek gerekiyor. Onu bekleyelim sonuçlansın yorumumuzu yaparız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular