header image
9 Şubat 2008 Oyuncular 5 Yorum var
  Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Pars NarkoTerör dizisinin perde arkasında kimler var, hikaye için kimlerden yardım alınıyor.Dizinin Narkotik Danışmanı Zafer Ercan kimdir? diye araştırdık ve Zafer ERCAN bir narkoterör ekibinden bir Emniyet Amiri işte detaylar…

zafer_ercan.jpg Z a f e r E R C A N, M. A.
Emniyet Amiri

KİŞİSEL BİLGİ:

Doğum tarihi ve yeri: 1974 / Antalya

EĞİTİM:

2002/2004 İstanbul Üniversitesi, Adli Tıp Enstitüsü / İstanbul
Yüksek Lisans / Adli Bilimler Uzmanı

Tez Konusu
“2003 Yılında İstanbul Liselerinde Öğrenim Gören 16 Yaş Grubu Öğrencilerin Bağımlılık Yapan Maddelere İlişkin Farkındalık Düzeyleri”

1992/1996 Polis Akademisi / Ankara
Lisans Eğitimi / Komiser yardımcısı

1988/1991 Yavuz Selim Lisesi / Antalya

İŞ DENEYİMİ:

1996/1997 İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Motosikletli Trafik Timleri Bölge Amirlikleri

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Motosiklet Eğitim Amirliği

1997/2002 Sokak Timleri Operasyon Amirliği; Perakende uyuşturucu satışı ve kullanımı ile mücadele, sokak operasyonları

2002 İdari Büro Amirliği; Eğitim İstanbul İli içinde başta liseler olmak üzere, toplumun her kesimine bilgilendirme konferansları

Arşiv Büro Amirliği; Narkotik Şube Müdürlüğü, resmi web sayfasının sorumlusu; web sayfasının içerik çalışmasının hazırlanması ve hizmete sunulması

2004 Madde Kullanımı Önleme Büro Amiri
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin, 01.09.2004 tarihinde Bakanlık Makamının onayı ile kurulan “Madde Kullanımı Önleme Büro Amirliği”nde “Büro Amiri” olarak görevime devam etmekteyim. Adı geçen büro, İstanbul’da yaptığımız çalışmalar sonucunda teklifimiz sonucunda kurulmuştur.

İstanbul İli, lise öğrencileri ve velileri bilgilendirme konferansları; 700 konferans

Liselerde yapılan konferansların daha verimli olması için tarafımdan geliştirilen ve uygulanan ÖMKEP (Öyküyle Madde Kullanımını Engelleme Projesi) Projesi hayata geçirilmiştir.

Yazdığım Bağımlı öykülerinden yola çıkılarak uygulanan projedeki öyküler; çizgi roman ve tiyatro oyunu haline getirilmiştir. Ayrıca öyküler internet üzerinden de yayınlanmaktadır.

SEMİNER VE EĞİTİMLER:

28 Eylül/1 Ekim TADOC’da (Türkiye Uluslar arası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi) REITOX Academy, Avrupa Uyuşturucuyu İzleme Stratejileri Kursu, EMCDDA (Europan Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction / Avrupa Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi yetkilileri ile birlikte)

06/10 Eylül 2004 TADOC’da (Türkiye Uluslar arası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi) “Madde Kullanımı ile Mücadele Eğiticilerin Eğitimi” (FRANSA ile)

05/09 Mayıs 2003 TADOC’da “Madde Kullanımı ile Mücadele Eğiticilerin Eğitimi”

09/20 Aralık 2002 TADOC’da Paris Narkotik Polisi ile birlikte “Talep Azaltımı Çalışmaları” eğitimi (FRANSA ile)

15 Ek/02 Kas 2001 TADOC’da “Kaçakçılık ve organize Suçlarla mücadele Temel Eğitimi Programı”

21/22 Ağustos TADOC’da “Uyuşturucu Talep Azaltımı”, semineri.

2004/Eylül 2006 İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Psikiyatri Ana Bilim Dalı “Bağımlılık Danışmanlığı” eğitimi

YAYINLAR

Kitaplarım
• Aşkın Dört Element Hali (Epsilon Yayınevi, 1. Baskı Ekim 2007, 2000 adet)
• Kapımızdaki Düşman: Uyuşturucu, “Tedbirli Davranın-Duyarsız Kalmayın” (Doğan Kitap, 1. Baskı Aralık 2006, 3000 adet, 2. Baskı Mayıs 2007, 2000 adet)
• Testi Kırılmadan “Bir Narkotikçi Gözüyle Erken Uyarı Sistemi” (Doğan Kitap, 1. Baskı Mayıs 2005, 2000 adet, 2. Baskı Haziran 2005, 2000 adet)
• Uyuşturucu ile Yaşamak (Çizgi Öykü Serisi – 1, 34.000 adet)
• Yaban Ellerde (Çizgi Öykü Serisi – 2, 33.000 adet)
• 18 Yaşım (Çizgi Öykü Serisi – 3, 33.000 adet
• Beynini Sağlıklı Tut (Çizgi Öykü Serisi-4, 40.000 adet)
• Gazete Kokusu “Bay Ex” (Çizgi Öykü Serisi-5, 50.000 adet)

Tiyatro Oyunlarım
• 18 Yaşım (Bakırköy Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Özel Arena Tiyatro Topluluklarınca sahneleniyor)
• Gazete Kokusu (Kadıköy Belediyesi Tiyatro Topluluğunca sahneleniyor)
• Bay Ex (Bihter Prodüksiyon Tiyatro Grubunca Sahneleniyor)

VERDİĞİM EĞİTİMLER:

1- Gece Kulübü Çalışanları Eğitimi:
Toplum Destekli Polis anlayışı ile hareket edilerek; gece kulüplerinde madde kullanımının engellenmesi için, gece kulübü çalışanlarına yönelik eğitim çalışmaları başlamıştır. Bu eğitimde; maddeler, satıcı ve içici profilleri gece kulübü çalışanlarına anlatılarak duyarlılıkları artırılmış ve işbirliği yapılması sağlanmıştır.

2- Kargo Çalışanları Eğitimi:
Bu eğitimle de, kargo yoluyla yapılan gönderilerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Maddeler çalışanlara anlatılarak, şüphelenmeleri gereken noktalar öğretilmektedir.

3- Gardiyanların Eğitim:
Cezaevlerinin talepleri doğrultusunda, gardiyanlar maddeler hakkında eğitilerek, cezaevi içinde bu suçun oluşumunun önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

4- Hizmet içi Eğitim:
İstanbul’un diğer ilçelerinin bu konuda ki eğitim talepleri karşılanarak, meslektaşlarımızın bölgelerinde oluşabilecek uyuşturucu olaylarına karşı bilinçli yaklaşımları artırılmaktadır.

5- Özel Güvenlik Personelinin Eğitimi:
Çalıştıkları bölgelerin polisi olan bu meslek grubu ile yapılan işbirliği neticesinde çalışma ortamlarında ki hassasiyetleri artırılmaktadır.

6- Gözaltına Alınanlar ile Yapılan Fikir Alış-Verişleri:
Bu yöntemle, mahkemeye çıkmadan önce bir şekilde bu hataya düşmüş bu insanlarımıza, hala bir şanslarının olduğunu ve insan olmalarının bizim için önemini anlatıyoruz. Gizlilik içinde yapılan bu çalışmada maddeyle nasıl, nerede ve hangi şartlarda karşılaştıklarının tespit çalışmaları yapılıyor.

HOBİLERİM:

Motosiklete binmek, Amatör Dağcılık

Etiketler: , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular

   5 Yorum var “Zafer Ercan Kimdir?”

   • yasemin ergene 27 Mayıs 2008

    zafer ercan harika bir insan,uyuşturucu konusunda gerek gençleri gerek yetişkinleri en iyi şekilde bilinçlendirmeyi amaçlamış,kendini bu işe adamış ender insanlardan. ülkemizin kendisi gibi polislere ihtiyacı varr
    Alllah sizi korusun başkomiserim

   • serkan çoban 28 Mayıs 2008

    merhabalar sayın zafer ercan ben 19 yaşında öss ye hazırlanan ve polislik sınavına girerek polis olma arzusunu aklına koymuş bir türk genciyim.istanbul zeytin burnunda ikamet etmekteyim . sizin eğitim ve bilgilendirme amaçlı düzenlediğiniz sempozyumların birkaçına katıldım ve gerçekten tekdire şeyen bir insan olduğunuza karar getirdim. gerçekten terör artık dağda puşusuyla gezmiyor burda içimizde,şehirlerde iş adamı olarak gösteriyor kendisini ve yandaş çekmek içinde ben yaşlarda olan gençleri uyuşturucuyla kendine bağlayarak emellerine ulaşabiliyorlar ne yazıkki. ama eminimki siz ve ekibiniz(kısmet olursa inşallah bende polis olursan ben de)bu işe canımız pahasına el koyacağımıza eminim. pars dizisini de takip ederim gerçekten osman sınav bizleri şaşırtmayarak hünerini göstermiş. ona da aracığınızla teşekkürü bir borç bilirim.benim yazmış olduğum bu yorumu okursanız sizden ricam benim mail adresimden bana ulaşmanızı sizden rica ediyorum. çünkü size danışacak çok şeyim olduğunu düşünüyorum.bende kollarımı sıvamak ve yasalardan yetki alarak bu gibi takdire şayan işlere girmek isterim. beni unutmamaız dileğimle saygılarımı sunarım..serkan çoban…

   • Kuzey ÇELEBİLER 4 Mart 2009

    fb tv’de cem aslanın programında tanıdım.Muazzam bir karekter.Dizilerdekiler hikaye…

   • m.büşra 20 Mart 2009

    evet gerçekten mükemmel bir insan ben onu canlı olarak gördüm ben bingöl’de yaşıyorum okulumuza geldi ondan çok etkilendim ve galiba anladığıma göre bingölüymüş kendisi öyle dedi.:?

   • eren celen 22 Mart 2009

    selamlar amırım ben mezun olmama az kaldı elazıgda okuyorum narkotık cocukluktan berı hayalımdır ve bu bırımı cok sevıyorum acaba ben ıstanbulda goreve baslarsam nakotık olabılırmıyım cok sevıyorum bu bırımı

   Yorumu Yanıtla