header image
3 Aralık 2006 Oyuncular 1 Yorum var
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Udo Kier
Udo Kier 14 Ekim 1944 de almanya da doğdu.

Udo Kier Filmleri

Pars: Kiraz Operasyonu (2006)
Oyuncu : Uyuşturucu Baronu rolünde (2006) : Bloodrayne (2005)
Oyuncu: Rahip Kral rolündeSurviving Christmas (2004)
Oyuncu: Heinrich rolünde (2004) Korku Nokta Com (2002)
Fear Dot Com
Oyuncu: Polidori rolünde

(2004) (2002)Fear Dot ComVampirin Gölgesi (2000)
Shadow of the Vampire
Oyuncu: Albin Grau rolünde

udo kierBana Bebek Deme (1996)
Barb Wire
Oyuncu: Curly rolündeDalgaları Aşmak (1996)
Breaking the Waves
Oyuncu: Sadist denizci rolünde(1996)Breaking the WavesAvrupa (1991)
Europa
Oyuncu: Lawrence Hartmann rolünde

(1996)Breaking the Waves (1991)EuropaEpidemic (1987)
Oyuncu: Udo rolünde

Suspiria (1977)
Oyuncu: Dr. Frank Mandel rolünde

Kuşkusuz sinema tarihinin gördüğü en etkileyici yüzlerden biri olan Udo Kier, 63’üne merdiven dayadığı şu günlerde “Pars-Kiraz Operasyonu” ile uyuşturucu mafyasının Hollandalı patronu rolüyle parmak ısırtmaya devam ediyor.

Kariyerine 18 yaşında Mike Sarne tarafından yönetilen The Road To Saint Tropez ile başlayan Alman aktör özellikle vampir rolleriyle akılda kaldı. Pars Kiraz Operasyonu için İstanbul’a ilk kez gelen Udo Kier Türkiye’de vampir filmlerinin kült aktörü olarak tanınsa da, aslında Dario Argento, Wim Wenders, Gus van Sant ve Werner Herzog gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı. Kier’in vampir rollerinin en meşhuru, Paul Morissey’in Andy Warhol’s Blood for Dracula’sı (1974). Yine Morrissey’le çektiği Andy Warhol’s Flesh for Frankenstein (bu filmleri izlemediyseniz, onu belki de Blade ve Armageddon gibi büyük Hollywood yapımlarından hatırlarsınız. Blade’in sonunda isyancı genç vampirler tarafından güneşe çıkarılarak kafası patlatılan aristokrat vampir lideri, Kier’di.)

udo kierKier için Hollywood kapısını aralayan film, Berlin Film Festivali sırasında tanıştığı Gus Van Sant‘in “My Own Private Idaho”su oldu. Aslında oldukça kısa bir roldü fakat Keanu Reeves ile River Phoenix‘in canlandırdığı erkek fahişeleri kiralayıp, onlara yüzüne lamba tutmak suretiyle şarkı söyleyen acayip müşteri rolüyle unutulmaz bir sahneye imza attı ve böylece “Pars Kiraz Operasyonu”na kadar uzanan hikayenin kahramanı oldu.

Lars Von Trier ile birçok filmde birlikte çalışan Udo Kier‘in bu filmleri arasında Europa/Zentropa, Breaking The Waves, The Kingdom ve Dancer In The Dark bulunuyor… Bir çok oyuncu Lars Von Trier’le çalışmaktan yaka silkerken Udo Kier bu durumdan oldukça memnun.

Danimarkalı yönetmenin hiçbir filminde başrol oynamadı ancak neredeyse her filminde unutulması zor rolleri canlandırdı. “Lars’la çalışmanın zor olduğunu söyleyenleri anlamıyorum diyen Udo Kier, Onunlayken yapmanız gereken tek şey oynamak” diyecek kadar da tecrübeli bir oyuncu…

Türkiye’ye geldikten sonra yapılan benzetmeler yüzünden Atatürk’ü oynamayı çok istediğini söylüyor Udo Kier… Tüm çevresi O’nu eğlenceli ve canayakın biri olarak tanımlıyor. Bir Avrupalı olarak, Los Angeles’a yeni yerleştiğinde herkesin her şeye “Mükemmel, harika!” gibi tepkiler vermesinden oldukça rahatsız olmuş. “Eğer benim gibi biraz olsun mizah duygun varsa, bir süre sonra ‘E iyi o zaman, görünürde her şey harika olsun bari,’ diyerek işin içinden çıkabiliyorsun. Ama başta yadırgadım tabii.” diyor. .”

Udo Kier Geçtiğimiz hafta Akbank sponsorluğundaki 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali‘nde Fassbinder ve etkilediği yönetmenlerin filmlerinden oluşan özel bölüm için bir söyleşiye katıldı. 25 yıl önce ölen bir dostu için konuşmaktan ne kadar hüzünlense de, içinde saklı tuttuğu ‘yaramaz çocuk’un muzurlukları sayesinde söyleşinin bol kahkahalı geçmesine vesile oldu.

“Meşhur vampir’in, orada gayet huzurlu bir yaşamı var.” dediği Los Angeles’ta yaşamaya devam ediyor.

-Mobilya ve sanat eseri koleksiyonu yapıyor
-Köpekleri ile (üç adet) ilgileniyor
-Ve akşamları arkadaşlarına yemek yapmaktan çok hoşlanıyor.

Etiketler: , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular