header image
24 Temmuz 2011 Oyuncular 0 Yorum var
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Çok seyredilen dizilerde, esas oğlanın yanında bir bilge (!) adam dikkat çekiyor. Büyük görünen karmaşık cümleler kuruyor ve ona ‘dayı’ deniyor.
Kötü örnekler kadar iyi dayıları da gördü televizyon ve sinema dünyası. Yapımcılığı Osman Sınav’a ait olan ‘Kurtlar Vadisi’nin ilk bölümlerinde Polat Alemdar’a (Necati Şaşmaz) hamilik yapan Duran Emmi (Kurtuluş Şakirağaoğlu) gerek davranışı, gerek duruşuyla farklı bir dayı karakteri çizmişti. İzleyici tarafından çok sevilen Emmi karakteri dördüncü bölümde öldürüldüğünde dizinin hayranları ciddi bir hayal kırıklığı yaşamıştı. Ancak yapımcı, Polat’ı dayısız bırakmadı ve geçirdiği kalp krizi sonucu geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Nihat Nikerel’i öne çıkardı. Nikerel dizide Seyfo Dayı karakterini başarıyla oynadı. Şiddetin dışında bir çözüm yolu olduğunu aşılayan Seyfo Dayı yeğenlerinin üzülmesine tahammül edemediği gibi, devlete silah sıkanların da karşısında durmasını bildi. Sınav’ın “Benim bildiğim son dayı Polat’a dizide hamilik yapan sonra da dördüncü bölümde ölen Duran Emmi’dir.” demesi boşuna değil.

seyfo_dayi_nihat_nikerel

Osman Sınav (Yapımcı-yönetmen): “Kurtlar Vadisi’nde Kurtuluş Şakirağaoğlu’nun oynadığı Duran Emmi, Polat’a hamilik yapan biriydi. Daha sonra onun yerini Seyfo Dayı’yı canlandıran rahmetli Nihat Nikerel almıştı. Benim bildiğim son dayı karakteri de odur. Derinliği olan, adalet üzerine hareket eden kabadayılar bunlardır. Sinemada ise Yavuz Turgul’un yapımını üstlendiği, Şener Şen’in oynadığı Kabadayı filmindeki Ali Osman karakteridir. İnsanların derdine koşan, tıpkı ailede herkesin işini halleden dayılar gibidirler. Adam dövmek ya da kötü işten ziyade, insanları bir arada tutan, barıştıran, adalet üzerine yakın çevresinde hakemlik yapan, gücünü hakemlik yapmaya kullanan karakterler vardır. Sonu bunlardır bence. Kabadayı filmi de bunun artık olamadığını, kabadayıların yaşayamadığının bir göstergesi.”

Kabadayı silaha sarılmaz

Mustafa Şevki Doğan (Yönetmen): “Dayı bir bilen, her şeyin üstesinden gelen büyük biridir. Önemli bir kavramdır. Onun silaha sarılmasına gerek yoktur. Problemleri tecrübesiyle çözer. ‘Kötü dayı’ kullanmak bence çok yanlıştır. Mesela Kurtlar Vadisi’nde bir Seyfo Dayı vardı. Her yönüyle iyi biriydi. Bir mafya içinde külhanbeyi değil, kabadayı idi. İkisi arasında çok büyük fark var. Kabadayı zorda kalmadığı zaman silaha sarılmazken, diğeri çirkeftir.”

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular