header image
3 Şubat 2008 Oyuncular 0 Yorum var
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

erdal_cindoruk.jpg ‘Kurtlar Vadisi’nin psikopat çete başı, ‘Genco’ dizisinin gaddar babası, oyuncu Erdal Cindoruk sonunda kötü adamlıktan kurtuldu! Cindoruk Show TV’de başlayan Osman Sınav’ın yeni dizisi ‘Pars Narkoterör’de tatlı sert ve babacan bir polis müdürü olarak karşımızda.

25 yıl Adana Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk yaptıktan sonra İstanbul’a gelip ‘Kurtlar Vadisi’, ‘Haziran Gecesi’, ‘Yanık Koza’ gibi dizilerde, mafya, psikopat, karanlık ve sinsi adam olarak karşımıza dikildi Erdal Cindoruk. ‘Genco’ dizisinin gaddar babası olarak televizyondaki ‘kötü adam’lığını da hâlâ sürdürüyor. Ancak “Bakışlarım çok sert herhalde ondan beni hep kötü adam yaptılar” diyen Cindoruk sonunda bu imajdan sıyrılacak. Çünkü Show TV’de yayınlanmaya başlayan, ‘Pars Narkoterör’de tatlı-sert ve gözünü budaktan sakınmayan bir Narkotik Şube Müdürü’ne hayat veriyor. “Kötü adam oynamak keyifli” dese de, sonunda farklı bir rolde görünmekten çok memnun. “Oyuncu dediğin iyi adamı da oynar kötü adamı da, eşcinseli de oynar kabadayıyı da” diyen Cindoruk, ‘Pars Narkoterör’deki rolüyle babacan bir kanun adamı olabileceğini de kanıtlıyor.

- Oyunculuk hikayeniz nasıl başladı?
1979 yılında Adana Şehir Tiyatrosu’nda tiyatroya başladım. Ama her geleni alıp sahneye çıkarmadıkları için önce uzunca bir süre ayak işleri, teşrifatçılık yapmam, hatta yerleri 300 defa paspaslamam gerekti. Tam bir usta-çırak ilişkisi… Kulise ise ancak 2 yıl sonra adım atabildim; o da dekor taşımak, perde açma-kapamak görevi için. Bu arada, açılan her oyunculuk kursuna katılıyordum. Sonunda bir gün yönetmenimiz, aktör Cengiz Sezici, bana pat diye Fehim Paşa Konağı oyununda rol verdi; hem de iri bir rol. O heyecanla çakı gibi hazırlandım, sonrasında övgüler alınca tiyatro macerası başladı. Ve bundan 15 yıl sonra, 1996’da Adana Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu kurulurken oraya Genel Sanat Yönetmeni oldum. Bugüne kadar 50’nin üzerinde oyunda rol aldım, 18 tane oyun sahneye koydum. 5 yıl önce belediye tiyatro salonunu yıkınca İstanbul’a geldim.

MANAVLAR MANAV KALSIN
- Deneyimli bir tiyatrocu olarak dizi setine geçiş yaparken zorluklarla karşılaştınız mı?
Tiyatro kökenli olduğum için bu piyasada zorluk çekmedim. Tanıdığım kimse yoktu ama bir sete gidince sonra 3 setten daha çağırılıyordum. Yeteneğin, eğitimin varsa bu piyasa seni tutuyor ve bir yere taşıyor. Zorluk çekenler oyunculuk eğitimi, yetisi olmayıp da sırf kısa yoldan şöhret olmak için memleketini, eğitimini bırakıp gelenler oluyor. Bu gencecik çocuklar ünlü olacağım derken yıpranıyor, açlıkla yüz yüze gelenler bile var. Oyunculuk yeteneği tanrı vergisidir. Bunu eğitimle geliştirebilir ve oyuncu olursun. Her kaşı gözü güzel olan oyuncu olacak diye bir şey yok. Her gittiğim yerde, berber, bankacı, manav benden rol istiyor. Bir dünya bankacı var, manav var çok güzel, yakışıklı ama oyuncu değil, olmasın da zaten.

- İlk olarak ‘Kurtlar Vadisi’ndeki rolünüzle hafızalara kazındınız…
Oynadığım ilk dizi TRT 1’de yayınlanan ‘Yuvadan Bir Kuş Uçtu’ idi, ikincisi de ‘Kurtlar Vadisi’ oldu. Rol aldığım sahnelerden biri öyle olay yarattı ki, dizinin bile önüne geçti. Bütün bölgelerin sorumluları, kapkaç çetesinin, hal mafyasının, uyuşturucu çetesinin başları Polat’la bir konsey toplantısı yapıyordu ve burada elemanlardan biri biat etmeyince Polat adamın boğazını kesiyordu. O sahnede gırtlak kesilince pis pis sırıtan, inanılmaz psikopat karakter, kapkaç çetesini başı Üstün Kısa’yı oynamıştım. Halkımız bu kan revan içindeki sahneyi o kadar sevdi ki, sahne internete, oradan cep telefonlarına indirildi ve diziden bile daha fazla seyredildi. Benim o pis gülüşüm Türkiye nüfusunun yarısının cep telefonunda vardır herhalde. Üstüne 40 tane dizide oynadım bugün hâlâ sokakta bana ‘Üstün abi merhaba, hoş geldin’ diyorlar. Ama hemen sonra ‘Büyük Yalan’ dizisinde çok mülayim, terbiyeli, düzgün bir kocayı oynadım ve çok olumlu tepkiler aldım. Tezat iki rolü oynayıp ikisini de seyirciye kabul ettirebilmek oyunculukta en güzel şey.

KÖTÜ ADAMI OYNAMAK ZEVKLİ
- Oynadığınız tek iyi adam rolü de o oldu galiba…
Evet. Ama o tek rolle bile sürekli kötü adamı oynayan basmakalıp bir oyuncu olmadığımı kanıtlamış oldum. Sonra ‘Yanık Koza’da yine mafyaydım. Çok sert bakan bir adamım galiba, bundan dolayı hep kötü adamı oynatıyorlar bana. Yakında Erol Taş gibi sokakta taşlanacağım.

- Kötü adamı oynamak nasıl bir şey?
Bazı oyuncular ‘kötü adam oynamak zor’ der. Asıl zor olan hiçbir sivri yanı olmayan, sıradan, düz bir adamı oynamaktır. Kötü bir bakış atmak, dişlerini gıcırdatmak işi kolaylaştıran doneler. Öte yandan kötü adamı oynamak çok zevkli. Daha çok göze batıyor, oyunculuğun tadını daha çok çıkarıyorsunuz.

- Çok da tepki alıyorsunuz herhalde. ‘Genco’da oynadığınız gaddar babadan nefret eden çok…
Bir dizide annesine inanılmaz kötülükler yapan bir adamı oynadım, oysa bu dünyada tek bir ağır söz söylemeyeceğim kişidir annem. Ama annem diziyi izlediğinde ‘defol gözüme görünme’ demişti. ‘Genco’daki baba ise Veli Göçer’vari bir karakter. Zamanında birtakım sahtekârlıklar yapmış, malzemeyi eksik kullanmış ve yaptığı binalar depremde çökmüş. Başka kötülükler de yapıyor. Bu rol yüzünden çok tepki alıyorum. Yolda yürürken birden birisi bana ‘Gaddar baba! Utanmıyor musun kızlarına öyle davranmaya!’ diye bağırıyor mesela; sokakta herkesin içinde mahcup oluyorum.

- Yeni dizi ‘Pars Narkoterör’de bu kez babacan kanun adamısınız. Bu nasıl oldu?
Osman Sınav önce bana ‘Kurtlar Vadisi’nde psikopatı oynattı, yıllar sonra şimdi de babacan bir adamı oynatıyor. Geçen kış Osman Sınav’ın sinema filmi ‘Pars: Kiraz Operasyonu’ filminde narkotik şube müdürünü oynamıştım şimdi dizide de aynı karakteri canlandırıyorum: Ziya Keskinoğlu. ‘Pars Narkoterör’ iddialı bir dizi. Büyük bir yatırımın yapıldığı kaliteli bir iş. Terörü ve uyuşturucu trafiğini çok çarpıcı örneklerle anlatıyor. Buradaki rolümle şimdi iyi adam nasıl oynanır onu kanıtlayacağım.

Çocuk oyunu sahneliyor

Şİmdİye kadar sanat yönetmeni olarak 18 oyun sahneye koyan Erdal Cindoruk, tiyatro sevdasından da vazgeçmiyor. Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki Megaplex Cevahir Sahnesi’nde ‘Çizmeli Kedi’yi sahneye koyuyor. Oyunda dizilerden tanıdığımız genç oyuncular rol alıyor. Cindoruk’un ‘hem oyuncu hem de seyirci olarak gerek oyunculuk gerek teatral anlamda inanılmaz sohbetler yaptığım, benim iyi oyuncu olmamı hep destekleyen kişi’ diye tanımladığı mimar ve oyuncu eşi Duygu da ‘Çizmeli Kedi’yi tiyatro oyununa uyarlayan isim. ‘Çizmeli Kedi’ her cumartesi-pazar saat 12:30’da sahneleniyor.

Kaynak : Akşam Gazetesi

Etiketler: , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular