header image
  Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

” OYUNCULARINA ÇALISAN YÖNETMEN ”

Osman Sinav, birçok diziye imzasini atmis usta bir yönetmen. “Deli Yürek” dizisiyle ikinci kez Altin Kelebek Ödülü’nü aldi.

En iyi yönetmen olmak nasil?

Güzel tabii. Insan emeginin bir yansimasini görüyor ve bu keyifli ve insani bir sey. Ödül almak herkesi keyiflendirir. Ama bundan önce yaptigin isin halktan sonuç almasi önemli.

Siz zaten ödüllü bir yönetmensiniz…

Bundan önce Altin Koza, Altin Portakal, Yazarlar Birligi ödülleri aldim. Geçen yil Sicak Saatler, Magazin Gazetecileri’nin ödülüne layik görüldü. ÇASOD’dan aldigim ödüller de var ama hepsinin sayisini su anda net hatirlamiyorum. Hepsi zaten yönetmen olarak benim aldigim ödüller degil, benim kadromun, oyuncularimin aldigi ödüller. Sunun altini çizmek isterim. Ben kendine degil, oyuncularina çalisan bir yönetmenim. Benim oyuncularim daha çok ödül alirlar. Ödülü olmayan çok az isim var. Süper Baba mesela Altin Kelebek aldi. Bu ikinci Altin Kelebek’im.

Oyuncular için çalismak bir yöntem mi?

Oyuncularima çalismam bilinçli bir tercih. Aslinda iki tip yönetmen vardir. Bunu televizyon ve sinema için de söyleyebiliriz. Böyle bir dil mümkündür. Oyuncularina ve isin rengine çalisan yönetmenler vardir. Anlattigim hikayeye ve onu aktaran kisilere çalisirim ben. Ben geri planda kalmayi tercih ederim. Bence hikaye yönetmenden de oyuncudan da önde gelir.

Ödüllü yönetmen, iyi yönetmen degil mi ?

Ödül alan yönetmen elbette iyidir, ama bazi seyler var ki, ülkemizde anlattiklari hikayeden daha önemli hale geliyor yönetmenler. Her yazida ünlü yönetmen diye baslayan tiratlar atiliyor.

Deli Yürek’in daha çok yolu var mi?

Nefesimiz yettigi kadar gider. Bastan sinirlari çizilmis bir dizi degil, ama doyma noktasi bellidir. Biz onu hissederiz ve o noktada keseriz. Bu reytinge, halktan gelen tepkilere baglidir. Deli Yürek devam edecek ama bir digerini de hayata geçirmek üzereyiz.

Banu Tuna – Osman Sinav’la Röportaj, Hürriyet – 12 Aralik 1999

Etiketler: , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular

   9 Yorum var “Oyuncularına Çalışan Yönetmen”

   • kemal temel 17 Haziran 2009

    sayın osman sınav şu ana kadar film yönetmaeliğinizi çok begeniyorum..ben ise yeni bir senaryo yazıyorum..senaryonun adı [BABA]SENARYO KISACA BÖYLE: CUMHURİYETÇİ BİR BABA İZMİR DE BİR KIRAHATNESİ VAR. VE EVLİ BİR OĞLU VAR. O DA İSE TAM TERSİ KÜRT CUMHURİYETÇİSİ……İKİ FARKLI DÜŞÜNCE OLAYLAR BÖYLE DEVAM EDİYOR…..SAYGILARIMLA…

   • ahmet akıl 30 Temmuz 2009

    sayın osman sınav filimler bir deha ama benim istediğim şu anda ki bozulmuş hayatı yeniden canlandırmak için türkü ile kürdü ile türkiyede kim yaşıyorsa türkün bir osmanlı evladı olduğunu bebek katili olmadığını her kesin dinini özgür ce yaşadığını kimsenin bizim topraklar üzerinde oynan oyunlara gelmeyeceğimiz ve bizim sadece onları izlediğimizi.biz topraklarımızı kimseye veremeyeceğimizi sadece misafirlerimiz olduklarını bilecekleri bir filim yazalım senle anlatalım anlasınlar anlamazlarsa anlatıncaya kadar yazalım ben varım sizde varmısınız gençliğimizi özümüzü döndürelim yoksa durum hiçde iyi görükmüyor.ben konyadayım iş tel 0332 3262829 cep 05377198325 iyi çalışmalar .

   • makom gedik 11 Ocak 2010

    TRT’de yayınlanan Sakarya Fırat dizisini büyük şaşkınlık ve sinir içinde seyrediyoruz. Bu dizide, Türk askerine hakaret ediliyor.özelliklede şerefle rütbesini taşıyan astsb.’lar ayaklar altına alıyorlar. Astsb.’lar kör cahil, patavatsız biri gibi gösteriliyor. Haklarımıza saygı duymayarak bizi aşağılamalarına göz yumduğunuz için sizleri esefle kınıyoruz.Binlerce Astsb. arkadaşlar aynı görüşte. Askerliği meslek edinmiş profesyonel asker olmuş biz astsb.’ları aşağılıyorken, en fazla bir ay temel askerlik eğitimi almış asteğmeni yıllardır bu işin içindeymiş gibi bilgili ve kültürlü yansıtılmış. Astsb.,uzman ve erler maraba diğerleri bir beyefendi sınıfımı yani. Bizler bu vatanı ve mesleğimizi kutsal sayıp öylece görevimizi ifa ediyoruz. Bizlere (astsb camiasına) haksızlık ediyor buna son verilmesini istiyoruz.

   • Adem Acar 23 Eylül 2010

    deliyürek devam etsin……………….?

   • ogün gülmez 31 Ekim 2010

    sayım osman sınav senin yazdığın filimlerde oynamak isterim. senin en büyük hayranınım. beni filimlerinde oynatacak bir yer olursa çağırmanı önemle arz ederim.

   • hakan çakırel 25 Mayıs 2011

    sakarya fırat süper.tek beğenmediğim poyraz timi dağda intikal ederken çok yakın ve karışık ilerliyor.Osman KANAT a yakışmıyor.tim açık şekilde ilerlesin.bir de Osman KANAT ı Orduevine gönderin girebilecek mi.(Uzman Jandarmaların Orduevine giremediğini tüm TÜRKİYE görsün.

   • Kartal Bakla 22 Haziran 2011

    Sakarya Fırat yeni dönemde (2011-2012) de devam etsin. Büyük beğeni ile izliyoruz.

   • mehmet beyaztas 11 Temmuz 2011

    sayın osman abi bende senin bi hayranın olarak yazıyom ellerinden oper saygı ve sevgilerimi sunarım senden banada bisans vermeni diler allaha emanet ol kendime guvenıyom

   • mehmet beyaztas 11 Temmuz 2011

    osman abim tüm samimiyetimle yazıyom senin hastanım ben abi beni bigormeni isterdim ekranlara yakısacagınmı umuyom

   Yorumu Yanıtla