header image
10 Aralık 2006 Arşivler, Nostalji 0 Yorum var
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Osman Sınav : ‘Filmlerin Başarı Sırrı’
osman sınav
Yaptığı dizileri Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ünlü Yönetmen Osman Sınav, başarılı filmlerin altında yatan nedenleri açıkladı.Ünlü yönetmen Osman Sınav, Türk insanının duygusal içerikli filmleri tercih etmesinde yaşanılan coğrafyanın tarihi geçmişinin de önemli yer tuttuğunu söyledi. Duygusal içerikli filmlerde insanların daima kendilerinden bir parça bulduklarını anlatan Sınav, diziler yapılırken trend oluşturmak, oluşan trendi farketmek ya da onları taklit etmek gibi alternatifler bulunduğunu savundu.

Eski Türk filmi fomatında ve duygusal anlatımların çokluğuyla dikkat çeken “Acı hayat” adlı Tv dizisinin yönetmeni Osman Sınav, Türk televizyonlarındaki yapımlarda duygusal içerikli unsurların sık sık kullanılmasının ve beğenilmesinin temelinde, Anadolu topraklarının eskiden beri sürekli olarak mücadele ve acıyla yoğrulan yerler olmasından kaynaklandığını ifade etti. Tarihi birikimin ister istemez televizyon ve sinema yapımlarında işlendiğine dikkat çeken Sınav, kendi dizisinde de işlemeyen, aksayan ve toplumsal olarak sorun sayılabilecek sistem anlayışının işlendiğini anlattı. Sınav, bu yüzden de insanların kendilerini bu yapımlara yakın hissederek tercihlerini bu yönde ortaya koyduklarını söyledi.

Yaz döneminde yapılan televizyon dizilerinin gerek bütçe, gerek altyapı bakımından yetersiz düzeyde olduğunu anlatan Sınav, bu gibi etkenler yüzünden bu yapımların beklenen sonucu veremediğini öne sürdü. Yazın çekilen dizilerin bir kısmının “Tutması durumunda” kış dönemine hazırlık olarak da kullanıldığını kaydeden Sınav, dizi piyasasında sürekli yenilik arayışının bulunduğunu ama bunun yapım anlamında olumlu sonuçlarının alınamadığını söyledi. Sınav’a göre diziler hazırlanırken, “trend oluşturmak, oluşan trendi farketmek ya da hali hazırda yapılan yapımları taklit etmek” seçenekleri bulunuyor. Bu seçeneklerden en zor olanının trend oluşturmak olduğunu kaydeden Sınav, zor olduğu ölçüde çok sevilen ve halkın vazgeçemediği yapımların bu şekilde ortaya çıktığını anlattı. Yapımlarda çok sıradan, herkesin bildiği bazı unsurlar kullanılarak da başarılı olunabileceğini, bunun da trend haline gelebileceğine değinen ünlü yönetmen Sınav, “Hah işte bak bu da vardı” dedirten filmlerin başarılı olduğunu söyledi. İzleyici tarafından çok beğenilen dizilerin oyuncularının sorumluluk taşıdıklarını savunan Sınav, “Filmin belli bir aşamasından sonra başrol oyuncularından birinin ayrılması diziyi olduğu kadar izleyiciyi de etkiliyor. Dizi seti sonuç olarak belli bir bütçesi olan bir işyeri gibi. Orası kaprislerle yürümez. Sorumlu hareket etmek gerekir. Aksi halde oyuncu da, yönetmen de seyirciye saygısızlık etmiş olur” dedi.

Televizyon yapımlarının dışında devam eden Hollywood ortak yapımı bir filmi olduğunu dile getiren Sınav, 1 ay içinde senaryosunu tamamlaması durumunda ikinci bir sürpriz film hazırlığında olduğunu dile getirdi.

Kaynak-CİHAN

Etiketler: , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular