header image
8 Ekim 2011 Konferans 2 Yorum var
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Ünlü Yönetmen ve Yapımcı Osman Sınav, Türkçe Topluluğu’nun daveti ile 6 Ekim 2011, Perşembe günü Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda “Hayal ve Strateji” konulu bir konferans verdi. Etkinliğe GYTE’li öğrencilerin ilgisinin son derece büyük olduğu gözlendi. Öyle ki konferans salonun koltukları dışında, dersliklerden çok sayıda sandalye getirilerek konukların oturması için imkân sağlandı.

osman_sinav_konferans_2011_gyte_4

Açılış konuşmasının ardından, Türkçe Topluluğu tarafından Osman Sınav için hazırlanan kısa film seyirciler tarafından ilgi ile izlendi. Filmin ardından söze hayal etmenin, fikir üretmenin Türk Milleti’nin en büyük özelliklerinden biri olduğunu söyleyerek başlayan Osman Sınav, tarihten çok fazla örnek vererek hayal etmenin, stratejinin ve hayal ortaklarının sonuca ulaşmak için birbiri içinden geçilmesi gereken odalar olduğunu ifade etti.  Kendi hayatından da örnekler veren Sınav, bir iş kuracağı zaman önce “hayal ortakları” bulduğunu ve bunu sağladıktan sonra geri kalanların bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti.

osman_sinav_konferans_2011_gyte_8
Konuşmasını çok sayıda ilgi çekici kısa hikâyeler ile süsleyen Sınav, her mesleğin bir piri olduğunu ancak sinema sektörünün bugüne kadar böyle bir pir edinemediğini ifade ettikten sonra kendisine göre sinemanın pirinin Şeyh Küşterî olduğunu söyledi. Sebebini ise şu hikâye ile özetledi:
osman_sinav_konferans_2011_gyte_6

osman_sinav_konferans_2011_gyte_9
Yıldırım Bayezid döneminde yaşayan Şeyh Küşterî, bir gün başındaki sarığı çıkarıp iki müridine tutturur, bir başka müridine de arkada bir mum yakmasını ve perde ile mum arasına girmesini söyler. Böylelikle müridinin gölgesi perdeye yansır. Şeyh Küşterî, “İşte, bu hayattır.” der. Sonra mumu söndürtür ve müridinin gölgesi de ortadan kaybolur. “İşte, bu da ölümdür.” der. Böylelikle ne var ne yok her şeyin bir anda kaybolacağını, dünya hayatının bir gölge oyunundan ibaret olduğunu anlatmaya çalışır.

osman_sinav_konferans_2011_gyte_10

osman_sinav_konferans_2011_gyte_11

Programın son kısmında katılımcıların sorularını yanıtlayan Osman Sınav’ın yaklaşık 2 saat süren konferansı GYTE Genel Sekreteri Osman Ayar’ın anmalık takdimi sonrasında toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

osman_sinav_konferans_2011_gyte_9

osman_sinav_konferans_2011_gyte_12

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular