header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Osman Sınav ‘Pars- Kiraz Operasyonu’nda Türkiye’nin uyuşturucu trafiğinin büyük fotoğrafını çekiyor. 4 milyon dolar bütçeli filmde Mehmet Kurtuluş, Uğur Polat, Murat Daltaban ve Udo Kier rol alıyor.

‘Süper Baba’, ‘Deli Yürek’, ‘Kurtlar Vadisi’ gibi uzun soluklu dizilerin yönetmeni Osman Sınav, ‘Deli Yürek: Boomerang Cehennemi’ filminden beş yıl sonra setlere döndü. Biz kendisinden başrolünde Hollywood’un meşhur isimlerinin olacağı bir yapım beklerken, ‘Onur’ adını verdiği bu projesini 2007 Mayıs’ına kadar rafa kaldıran Osman Sınav, 19 Ekim’de yeni filmi ‘Pars-Kiraz Operasyonu’ için motor dedi.
Sınav, derin devlet meseleleriyle uğraşmayı bırakıp şiddetin kaynağına yönelmeye karar verdiği yeni filminde, Türkiye’deki uyuşturucu pazarının büyük fotoğrafını çekecek, Pars lakaplı bir narkotik polisinin üzerinden.
Mehmet Kurtuluş, Uğur Polat, Haluk Piyes, Selçuk Yöntem, Murat Daltaban, Nida Şafak, Pelin Batu, Duygu Şen ve Udo Kier’in rol aldığı film ünlü bir narkotik polisi olan babası Ertuğrul’u (Uğur Polat) kaybedince intikam duygusuyla büyüyen Atilla’nın (Mehmet Kurtuluş) uyuşturucu baronlarının ipliğini pazara çıkarma mücadelesini konu alıyor.
Uyuşturucu sorununu ele alırken tek taraflı bir bakış yerine, bağımlı gençlerin, ailelerin, narkotik polislerinin ve uyuşturucu tacirlerinin durumunu bir arada sunmayı seçen Osman Sınav, seyirciye aksiyonu bol bir film vaat ediyor.
Sınav, bu filmi yapmasının nedeni olarak uyuşturucu kurbanlarının artmasını gösteriyor. Bugün okulların önünde 4 YTL’ye uyuşturucu haplar satıldığı için gençlerin ciddi bir tehlike altında olduğuna dikkat çekmek istediğini belirten Sınav “Benim de üç çocuğum var ve ciddi bir endişe taşıyorum onlar için” diyor. Türkiye’nin uyuşturucu haritasının fotoğrafını çektiğini söyleyen Oman Sınav, senaryoyu Aybars Bora Kahyaoğlu’yla birlikte yazmış.
Filmin merkezinde, narkotik polisi olan babası gözleri önünde katledilince intikam duygusuyla uyuşturucu tacirlerine savaş açan Atilla’nın (nam’ı diğer Pars) yaşadıkları var. Atilla’nın yolunu kesmek isteyen uyuşturucu taciri Haşhaşi (Murat Daltaban), siyasi güçlerin de desteğiyle onun görevden alınmasını sağlıyor. Ama pasif göreve çekilen bu arada da kardeşi Tayfun’u uyuşturucu yüzünden kaybeden Atilla, ortağı Asena ile (Nida Şafak) gizli ama geniş çaplı bir operasyon başlatıyor. Bu uğurda İstanbul’daki liseleri kıskacına alan satıcıları izleyen, oradan da Avrupa’daki uyuşturucu bağlantılarına uzanan Atilla, babasının ve kardeşinin katillerini ararken kendini tutkulu bir aşk üçgeninin içinde buluyor. Anlayacağınız
4 milyon dolar bütçeli ‘Pars: Kiraz Oparsyonu’nun içinde yok yok.

Pars dört filmlik bir seri
Ocak ayının ortalarında tamamlanması planlanan ‘Pars-Kiraz Operasyonu’ aslında dört filmlik bir serinin ilk ayağı. Önümüzdeki her yıl serinin diğer filmlerini de çekmeyi düşünen Sınav, kadroya uluslararası yeni oyuncularla birlikte yeni yeni kentleri de katacağını söylüyor. Teknik anlamda en yetkin işlerinden birine imza attığını belirten Sınav, bu anlamda en büyük desteği başında görüntü yönetmeni Torben Forsberg’in olduğu kamera ekibinden aldığını söylüyor. Sınav, Hollanda ve Monaco’da çekeceği sahnelerle birlikte uluslararası bir işe imza atmak istediği için Atilla rolü için de Almanya’da yaşayan Türk asıllı oyuncu Mehmet Kurtuluş’u seçmiş.
Fatih Akın filmleriyle tanıdığımız, ardından ‘Abdülhamid Düşerken’ ile Türkiye’ye transfer olan Kurtuluş, senaryodaki intikam, aşk ve fedakârlık gibi duygular çekici geldiği için filmde oynamayı istemiş. Almanya’da tiyatro ve sinemada ciddi bir karakter oyuncusu olarak tanınan Kurtuluş, “Bu filmde çalıştıktan sonra aksiyon filmlerinde oynayan aktörlere saygım arttı, hızla giden bir TIR’ın üzerinden atlamak hiç kolay iş değilmiş” diye konuşuyor. Ama filmin uluslararası oyuncuları Kurtuluş’la sınırlı kalmıyor. Lars Von Trier’in hem yakın dostu hem de fetiş oyuncusu Udo Kier de kötü adam rolünde. Kier, iki hafta önce İtalya’da yaşayan Türk oyuncu Mehmet Günsür’le bir Hollywood yapımında başrol oynamış. Gelecek hafta da, daha önce ‘Suspiria’da birlikte çalıştığı yönetmen Dario Argento’nun yeni filmi için Amerika’ya gidecekmiş. Bu iki film arasına sıkıştırdığı ‘Pars-Kiraz Operasyonu’nu ayrı bir yere koyuyor. Çünkü farklı coğrafyaları ve kültürleri tanımayı sevdiği için bu filmde oynamayı kabul etmiş. Sinema kariyerinin başlangıcında Frankenstein ve Dracula gibi korku figürlerini başarıyla canlandırarak tanınan, sonra da kötü adamı oynamaya devam eden Udo Kier, ‘şeytani’ tipleri oynamayı heyecan verici buluyor. Udo Kier, “Her seferinde farklı bir kötü adam yaratıyorum, bu filmde uyuşturucu baronu Klaus’u inandırıcı kılmak için saçlarımı boyattım. Soğuk, duygusuz bir karakter çizdim” diyor.
‘Altı günde dizi mi çekilir!’
Udo Kier, Türkiye’deki ‘hızlı’ çalışma koşullarına ayak uydurmakta biraz güçlük çekmiş. Bize, ‘bu ülkede altı günde dizi çekildiği doğru mu’ diye soruyor. Almanya’da yaşayan bir başka Türk asıllı oyuncu Haluk Piyes’in tavsiyesiyle senaryoya evet dediğini söyleyen Kier yönetmeni Osman Sınav’ı tam bir profesyonel olarak tanımlıyor. Filmin diğer kötü adamları ise serinin diğer bölümlerinde rolleri ağırlık kazanacak olan Selçuk Yöntem ve Murat Daltaban. İyiler kanadında da bu sezon ‘Sis ve Gece’ ile polisiyeye iyice ısınan usta oyuncu Uğur Polat, Pelin Batu ve Duygu Şen var. Her işinde sinemaya yeni bir yüz armağan eden Osman Sınav’ın bu filmdeki keşfi ise Atilla’nın ortağı polis Asena rolündeki Nida Şafak.
Çekimlerinin yüzde 30′u tamamlanan film martta vizyona girecek. Böylece 80′li yıllarda ‘ilkel örneklerini’ izlediğimiz narkotik polis hikâyesinin eli yüzü düzgün bir örneğini izleme imkânı bulacağız.
(OLKAN ÖZYURT-Radikal-23-11-2006)

Etiketler: , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular