header image
  Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Pars, pençesini uyuşturucuya geçirdi
parsOsman Sınav, güncel ve kitlelerin ilgisini çekecek konulara Hollywood ayarında yaklaşmaya devam ediyor. Önceki işlerine ‘şiddet’ ve dahi ‘mafya’ eleştirileriyle yaklaşanların da kayıtsız kalamayacağı bir film var bu defa karşımızda. Sınav, bir narkotik polisi özelinden hareketle uluslararası uyuşturucu ağına çekiyor dikkatleri.

Hikâye, başarılı narkotikçi Ertuğrul Karahan’ın (Uğur Polat) katıldığı bir operasyonla başlıyor. Muhbirleri Haşhaşî’nin verdiği bilgi doğrultusunda yapılan operasyonda, büyük mafya babalarından biri ölü bulunuyor. Ne var ki onu vuran kurşun, bir polisin silahından çıkmış değil. Bu karışıklığın daha da büyümemesi için çok geçmeden Ertuğrul ve eşi, çocuklarının gözü önünde öldürülüyor, Haşhaşî tarafından. Ailenin iki çocuğu Atilla ve Tayfun ise kurşunlardan kaçıp kurtulmayı başarıyor.

… Ve 16 yıl sonra… Babasına özenen, ailesinin intikamını almak isteyen Atilla da (Mehmet Kurtuluş) artık bir narkotikçi… Özenle yetiştirmeye çalıştığı kardeşi Tayfun (Haluk Piyes), üniversiteye hazırlanmakta ve bir kızı sevmekte. Ancak babasının terk ettiği ve annesiyle yaşayan Beril (Duygu Şen) adındaki bu kız, Tayfun kadar temiz değil maalesef. Eski erkek arkadaşının etkisiyle uyuşturucuya bulaşmış biri. Tayfun’sa ağabeyinden gördüğü gibi kollayıcı tavırla yaklaşıyor ama nafile. Eski Türk filmlerinden âşina olduğumuz bir uyuşturucu partisi ve akabindeki (filmde izleyiciyi rahatsız edecek şekilde bütün açıklığıyla gösterilen) rezalet sahnesi sonucu, hiçbir ilgisi olmasa bile Tayfun da uyuşturucu yüzünden kaybediyor hayatını. Üstelik tam da Atilla’nın, ucu büyük patronlara ve siyasîlere dayanan operasyonu yüzünden kızağa çekildiği bir zamanda… Ancak Allah’tan ki Atilla’nın amiri de bütün baskılara rağmen doğru bildiği yoldan taviz vermeyen biridir ve resmen olmasa bile fiilen, başlayan büyük operasyonu Atilla’ya emanet eder. Görünürde banka sahibi olan, perde gerisinde ise uluslararası uyuşturucu ticareti yapan büyük patron (Murat Daltaban), onları Hollanda ayağındaki Klaus’a (Udo Kier) götürecektir. Bundan sonrası Hollanda, Monako, İstanbul üçgeninde bir mekik dokuma… Bütün bu işlerde Atilla’ya -emniyet kolunda- ‘devresi’ Asena (Nida Şafak), kardeşinin ölümünü soruşturma konusunda -eğitim kolunda- ise Tayfun’un rehberlik hocası İnci (Pelin Batu) yardım eder. Ve tabii olmazsa olmaz; ‘devre’si Asena, birdenbire ortaya çıkan İnci Hanım’ı kıskanmaktadır; onca işin arasında hem de!

Bir üçlemenin ilk filmi olan ‘Pars: Kiraz Operasyonu’, uyuşturucunun dünya çapındaki yolculuğunu gösterirken uğradığı emniyet, siyaset, ekonomi ve eğitim duraklarının her birine dikkat çekiyor. Ama belki de en cesur işareti, ölüm ticaretine çomak sokulduğu gerekçesiyle milletvekilini sıkıştırıp işi içişleri bakanına çıkmaya kadar vardıran bir yapının olduğu ya da olabileceği yönünde. Bunun yanı sıra Tayfun’un başına gelenler, uyuşturucunun, en temiz insanları bile belaya nasıl bulaştırabileceği konusunda bir uyarı.

Bir aksiyon filmi olarak tanıtılsa da, duygu dozu daha baskın olan bir hastane sahnesi var ki şahsen başka hiçbir sahneye değişmem. Tabii dileyenler Atilla’nın, takip ettiği TIR’ın tepesindeki akrobatik hareketlerini gösteren sahneleri de tercih edebilir. Bazı yerlerde ışıklar patlamasa ve gayet gerçekçi diyaloglarla yapay diyaloglar art arda gelmese çok daha zevkli seyredilebilir ‘Pars: Kiraz Operasyonu’. Ki halihazırda bir numaralı kötü adam da olsa Murat Daltaban’ın ve ‘pars’ımız Mehmet Kurtuluş’un oyunculuğu sağlıyor bunu. Yalnız ‘pars’ın özellikleri konusunda kafam karışık. Filmin tanıtımında dendiğine göre pars, gürültüde çıtırtıyı bile duyan ve avına bir pençe mesafesi yaklaşana kadar sabreden bir hayvanmış. Gelin görün ki bu Atilla başkomiser, teşkilatın en tez canlısı, en kıpır kıpırı! Seyrederken filmin 140 dakika olduğunu fark etmememizi de başlıca bu sağlıyor olsa gerek…

PARS: KİRAZ OPERASYONU

Yönetmen: Osman Sınav

Oyuncular: Mehmet Kurtuluş, Murat Daltaban, Nida Şafak, Pelin Batu, Udo Kier

Kaynak : Zaman – ELİF TUNCA

Etiketler: , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular

   1 Yorum var “Pars, pençesini uyuşturucuya geçirdi!”

   • gökhan avan 9 Mayıs 2009

    bu güzel aksiyon filminin yönetmeni ve yapımcısı olduğu ayrıca güzel bir konu edindiği için Osman SINAV’a çok teşekkür ediyorum.şimdi ilk olarak olumlu eleştirilerimi açıklamak istiorum:filmin senaryosu oldukça iyi, o açık sahnedeyse pornografiyi biraz daha azaltabilirdiniz. ayrıca bu sahne biraz fazla çekilmiş . çekim süresi kısaltılabilirdi. filmin kamera arkasında o heyecen lı takip sahnesinin çekimlerine baktım son derece ii. tır şoförünün küfürleri azaltılabilirdi. ayrıca duygu şen ve mehmet kurtuluşun rol aldığı hastene sahnesinin diyalogunu sesli olarak yapsaydınız daha ii olurdu. part beşteki siyahi torbacının kaçması sonucunda tevfik polat ona dönen tekme atıyor ancak torbacı tekmeden önce yığılıyor. aynı sahnede mehmet kurtuluşun zenciye vurması da gerçeksiz yumruk mu tokatmı belli deil. ayrıca filmin künyesinde uğur polat yardımcı rolü almalıydı çünkü sadece bir part oynuyor. murat daltabanın söyledii sözler gülünçtü örneğin; züğürt çoban falan. kardeşinin ölmesi sonucu morga giden atillanın oynadığı sahne çok acıklıydı klaus a da biraz türkçe öğretilse ve bu dili az da olsa kullansa daha ii olurdu die düşünuorm. filmin müzikleri son derece ii mesela tayfunun bıçaklanması sonrasında çalan piyano müziini , morg sahnesinde ki müzii, klausun havalimanından çıkıp taksiye bindikten sonra helikopterle çekilen sahnenin müzii de çok güzeldi. ali zabarinin barına baskın yapılıp içeri girdikten sonra eroin paketleyen adamlara uyarı verirken çalan ve türü rock a benzeyen müzikte süperdi. film de tutuklama karaarı sonucun da haşhaşinin kaçtıı yer maltanın valetta şehri olarak gösterilior ama gazete haberlerinde çekimlerin monako da yapıldıı söylenior. fragmanındada açık sahneyi göstermeselerdi ve basından gizli bi şekilde saklamasalardı daha ii olurdu. çünkü oyuncunun tam cinsel uzvu açılırken aynı sahnede haluk piyes in ibrahim kendircie yumruk attı görülüor. film bittikten sonra filmde oynayan bütün oyuncuları gösterdiiniz ii oldu. bu tanıtım oSman sınavın kurduu sinegraf film e kadar sürüyor. müzikte sırdjan kurpjel görüntüde jan petrina ve pavel bezdek war bu isimler osman sınav tarafndan özel olarak getirilmiş. filmdeki narkotik şube sanırım bi hastane. atillada filmde asenayamı yoksa inci öğremenemi daa samimi davranıo anlaşılmıo. mehmet kurtuluşada bazı sahneler için de dublör getirtseydiniz ii olabilirdi. argo ve küfürler azaltılabilirdi. sevdii kızın tecavüz edildiini gören tayfun cami kırıp içeri girdikten sonra serserilere etti küfür yerine iice oturtulmuş durumda. kaportacının dükkanını basan ve tamircinin kafasına matkabi dayıyan atilla resmen
    intakımının P sini alıor. o sahnede beğendiklerim arasında . klausun fabrikasına gelen kadir zabarinin ingilizce olarak küfür edio altyazıda küfürün ilk kelimesinin birinci harfinden sonra üç nokta konuluor bu bana saçma geldi tv de küfürlere ve bazı kötü içeriklik taşıyan el ifadelerine engel koyarlar. bilirsiniz cd de tam tersidir. küfürler sesli olarak yansııyor ama ingilizcede kelimeyi kapatıolar. atilla ve klausun orka menfaati olan uyuşturu kaçakçısından ve ayna zamanda anne va babasını katili olan ayrıca tayfunun ölümünün sebebi olmuş hapı üreten haşha şi öldükten sonra çekilen ve bi otelin üst katında haşhaşinin ölümü için keyif çatıor klaus ve kadir zebari yani selçuk yöntem.
    filmin sonunda bi kilo baz morfilin dünyaya açtıı belayı ekranlarımıza yansıtan osman sınava bu filme çekktii için teşekkürlerimim sunuyorum

   Yorumu Yanıtla