header image
9 Ağustos 2012 Güncel 16 Yorum var
  Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

“Karakeçili” adlı dizi için kolları sıvayan yapımcı Osman Sınav, Sultan II. Abdülhamit’in hayatını anlattığı dizinin 39 bölümlük hikâyesini tamamladı. ‘Tarihin Kurtlar Vadisi’ sloganıyla ekrana gelecek dizinin ilk iki bölümü çekilmeye hazır.

Bir dönem, kendi ülkesinin okullarında ‘Kızıl sultan’ gibi hak etmediği bir sıfatla öğretilmek gibi bir talihsizlik yaşasa da, millet onu ‘Ulu Hakan’ olarak anmaya devam etti.

O, paylaşılmak üzere olan bir imparatorluğu tam 33 yıl ‘kurtlar sofrasına’ bırakmayan bir Osmanlı sultanıydı. Suikastların, darbelerin ülke gündemine girdiği, toprak kayıplarının devam ettiği bir dönemde sahneye çıkacak ve hazırlanan pek çok oyunu bozacaktı. Çöküş için herkes gün sayarken, icraatıyla ülkeyi bir barış dönemine sokacak ve her alanda yaptığı yeniliklerle ‘bitti’ denilen Osmanlı’yı adeta oksijen çadırına alacaktı. Fakat her şey göründüğü kadar kolay değildir. Öncelikle etrafında güvenilir adamlar olmalıdır. Güvenliği sağlamaları için ata yurdu Söğüt’ten ‘Onlar benim akrabalarım’ dediği Karakeçili aşiretinin gençlerini Yıldız Sarayı’na getirip Söğütlü Maiyyet Bölüğü’nü kurar.

osman_sinav_turk_sinemalari_ropartaji_2

Tarihî film ve dizilere ilginin arttığı şu sıralar “Karakeçili” adlı dizi için kolları sıvayan yapımcı Osman Sınav, Sultan II. Abdülhamit’in hayatını anlattığı dizinin 39 bölümlük hikâyesini tamamladı. ‘Tarihin Kurtlar Vadisi’ sloganıyla ekrana gelecek dizinin ilk iki bölümü çekilmeye hazır. “Üç yıldır üzerinde çalışıyorum.” dediği dizi için adeta bir kütüphane kuran Sınav, başta telifini aldığı Reha Çamuroğlu’nun ‘Bir Anlık Gecikme’ kitabı olmak üzere pek çok kaynaktan istifade ediyor. Sınav, çok büyük bir prodüksiyon olacağını söylediği dizi için ciddi bir “cast” çalışması yapıyor. Platoların durumunu gözden geçiriyor. Dizide kimlerin oynayacağı ve hangi kanalda yayınlanacağı konusuna gelince, “İmzalar atılmadan konuşmam doğru olmaz.” dese de esas kahramanın Karakeçili bir delikanlı olacağının ipucunu veriyor. Dizinin elbette bir aşk hikâyesi de olacak. Bu aşk, Sultan Abdülhamit’in çok yakınından birileri arasında gelişecek.

KURTLAR VADİSİNİN GERÇEĞİ

“Kurtlar Vadisi’nin gerçeği burada olacak.” diyen Osman Sınav, dizi başlarken “Bu vadide yaşananların hepsi gerçek ve belgeli.” diyerek, yine kendi başlattığı “Bu vadideki kişiler ve olaylar hayal ürünüdür.” ifadesine de göndermede bulunmayı düşünüyor. Dizide 1901 ile 1909 yılları arasında geçen olaylar 39 bölüm olarak planlanmış. Dizinin senaryosunda tarihten ilginç anekdotlar yer alıyor. Dünya liderlerine suikastlar, devrilen iktidarlar, mason locaları, ittihat terakki, Ermeni olayları, siyonist teşkilatının ve bugünkü İsrail’in kurulma hikâyesi de dizide yer alıyor. Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurmak için Abdülhamit’e yapılan teklifler ve onun cevabı da senaryoda yer alıyor. Senaryonun en dikkat çekici bölümlerinden biri ise bütün bunlar olurken, bu vadide herkesin bir düşmanı bulunduğuna, onun da Sultan Abdülhamit olduğuna vurgu yapılıyor. 33 yıl yıkılmayan, bu süre içinde ülkesine bir karış toprak kaybettirmeyen Abdülhamit Han…

“ÇOK SIKI BİR SENARYOSU OLACAK”

Dizide Karakeçililer’in çok sıkı bir hikâyesinin olacağını söyleyen Osman Sınav, geçmişin kodlarını çözmeden geleceği anlamanın mümkün olmayacağını söylüyor. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin de baskın bir şekilde dizide yer alacağını ifade eden Sınav, “Buradan bakmadan İttihat ve Terakki’yi çözemezsiniz. Abdülhamit’inki sadece ‘müsamaha’ değil, müthiş bir istihbarat. Her bölüm dolu dolu olacak.” diyor. Bugün hâlâ kapanmamış bir yara olan II. Abdülhamit’in hayatı, suikastlar ve istiskallerle anlatılırken, padişahın kültüre ve sanata desteği de ekrana gelecek.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular

   16 Yorum var “Osmanlı’nın kurtlar vadisini çekiyor”

   • wife 30 Ağustos 2012

    Lütfen bu dizide Mehmet Akif Alakurt olsun …

   • Duran subası 31 Ağustos 2012

    Boyle bir diziyi yapsa yapsa osman sinav yapar helal olsun sana.

   • betül erdoğan 3 Eylül 2012

    bende çok istiyorum mehmet akif alakurt u gerçekten çok seven biri olarak .hem çok özledim hem de osman sınav la çalışmasını istediğim için … ben biliyorum ki muhteşem olur o çok iyi bir oyuncu.

   • yusuf 4 Eylül 2012

    evet mehmet akif alakurt un ekrandaki boşluğu hiç kimse tarafından doldurulamıyor bir an önce ekranlara dönmeli osman sınav la çalışma vakti geldide geçti bence inşallah olur

   • asımın nesli 13 Ekim 2012

    kesinlikle kenan imirzalıoğlu oynamalı; dizinin çok güzel olacağına eminim yanlış bildiğimiz gerçekleri gün yüzüne çıkartacaktır o yüzden bu dizinin her kesime ulaşması lazım bu yüzden kenan ve osman sınavın yeniden buluşuyor olmasının reklamı bile ilk başlarda izlenirliği ciddi oranda artıracaktır daha sonra zaten dizini kendisi bağlıcaktır milletimizi.. sonuç olarak ama dizinin herkese ulaşabilmesi için kenan imirzalığlunun osman sınavla buluşması çok yararlı olacaktır….

   • FATİH ARSLAN 15 Ekim 2012

    öncelikle böyle tarihe ışık tutucak bir çalışmayı başlatmanızdan ötürü size minnettarız.yanlız bencil düşündüğümü algılamayın lütfen ben bu dizide oynamak isterim ben oynamasamda yeni bir yüz gerekmektedir başrol için kurtlar vadisinin tutulma sebebpleri arasındadır yeni bir yüzün başrol oynaması bir işi en iyi kim yapar tabiki o işi çok seven ve arzulayandır ben talibim dilerseniz size fotomuda gönderebilirim ALLAH SEVDANIZ OLSUN karakeçili delikanlı….

   • tahsin özkan 15 Ekim 2012

    Bence genç biri olmalı o döneme uygun degişik bi tipi olan uzuboylu ve zaten öyle olucak gibi röpartajında da söylüo zaten genç ve tanınmadık biri olucak osman bey bence bi star yaratıcak merakla beklioruz.

   • oğuz kayı 15 Ekim 2012

    bu dizide ben oynamalıyım has oğuzların kayı boyu karakeçili aşireti mensubu olarak

   • ecem 21 Ekim 2012

    herkes kendi düşüncelerini yazmış saygı duyuyorum ama bence de türkiye nin dayısı olmadan kendi ayakları üzerinde, her türlü oyuna rağmen durabilen bir tek jönü var oda MEHMET AKİF ALAKURT tur. ben de çok istiyorum ikisini bir arada görmeyi aslında bir projeleri vardı ama adanalı yüzünden akif kabul etmemişti. umarım herhangi bir projede ikisini görmek nasip olur. çünkü işini ciddiye alan adamlar.

   • KENAN 22 Kasım 2012

    BENCE SELUK YÖNTEM NE OLURSA OLSUN BU KADRODA YER ALMAL..I

   • KENAN 22 Kasım 2012

    evet akif alakurt necati şaşmaza göre bence çok çok daha üstün performans gösteriyor acaba , necati şaşmazın polat rolünü o daha iyi götürebilirmiydi geliyo adam 8 senedir geliştiremedi kendini zaten sınavdan sonra kurtlar vadisi bitti , keşke sınav emanet etmeseydi o diziyi ,

   • KENAN 22 Kasım 2012

    BENCE KURTLAR VADİSİ PUSUDA OYNUYAN UMUT ÖZKANDA YER ALMALI BU YAPIMDA

   • KENAN 22 Kasım 2012

    SINAV ABİ SANA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM BÖLE BİR YAPIM YAPTIĞIN İÇİN EĞER BU YAPIM İSTEDİĞİN GİBİ OLURSA GERÇEKTEN EN BÜYÜK İŞİ BAŞARMIŞ OLACAKSINN . SEN ÇOK BÜYÜKSÜN YAPCAĞIN İŞİN ÖNEMİNİ BİLMEKTESİN BİZİM GERÇEK ECDADIMIZI TÜM TÜRKİYEYE HATTA DÜNYAYA TANITACAKSIN . O LANET PUT ADAM BİZİM ATAMIZ DEĞİL BİZİM ATAMIZ ULU HAKANDIR .

   • Hakan Atasoy 16 Aralık 2012

    Dizinin hazirlandigi yazin ortalarinda haber oldu, ama hala ses soluk var, bu dizi yayinlanacakmi yayinlanmayacakmi? eger gercekten Osman Sinav 39 Bolumu hazirladiysa , neyi bekliyorlar yayinlamak icin gelecek sezonumu? o zaman simdiden niye insalari ayaga kaldiriyorlarki, dizinin ismi var cismi yok , 1 tane bile fragman yayinlanmadi tanitim amacli, iste bizim turkiyede yasayan turk senarist, yapimci vesaire gore mentalide, uyutma tatkigi,

   • MIHRIMAH 2 Şubat 2013

    greenmantle-aubrey herbert’in anlatıldığı söyleniyor. ama görünen o ki yeşil hırkayı(mantoyu) aubrey herbert değil lawrence giymiş!

   • muhammet 6 Nisan 2013

    neçati ş. İle mehmet akif A.bence ikis güzel bir takım olur bence…..

   Yorumu Yanıtla