header image
21 Ağustos 2011 Nostalji, Tv Dizileri 0 Yorum var
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Süper Baba 1993-1997 yılları arasında atv’de yayınlanmış başrollerini Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar‘ın yer aldığı ekranların en beğenilen ve uzun soluklu dizilerindendir. Yönetmenliğini Kartal Tibet (1. sezon, ilk 13 bölüm), Feyzi Tuna (1. sezon, kalan 21 bölüm), Tunca Yönder (1. sezon, son 6 bölüm), Osman Sınav (2. ve 3. sezonlar) ve Orhan Oğuz (4. sezon) tarafından yapılmıştır. İşte Süper Baba Nostaljisinin öyküsü…

super_baba_1

Sımsıcak bir mahalle, gerçek dostluklar, aşk… Ama hüzün, kavga,küskünlük, kızgınlık ve parasızlık da var. İnsanlar var çünkü özünde,her şeyimizle biz varız. Zaten bize bizi anlattığı için aradan geçenyedi yıla rağmen hala Süper Baba’yı hatırlıyoruz ya, hatta daha daileri gidip sayfalarımıza bile taşıyoruz. Birkaç ay önce gazetede günlük mail kontrolümü yaparken şaşırdım. Diyor ki ‘Biz bir grup genciz ve Süper Baba fanatiğiyiz. İnternet sitemizi yeniledik. Sizden de sitemize koymak için Süper Baba’yı anlatan küçük bir yazı bekliyoruz’Bugünün gençleri, dünün çocukları Süper Baba’yı unutmamış. Site yapmışlar, üzerine bir de görüş topluyorlar. Bu kadar uğraştıklarına göre çok sevmişler belli. Peki ya şu an yayınlanan aşk, entrika ve şiddet dolu onlarca diziden acaba hangisi bu sevgi mertebesine erişebilir dersiniz?

super_baba_2

Yıl 1993. Yer İstanbul’un en güzel semtlerinden biri Çengelköy. Üççocuklu bir baba, Fiko. Eşi Şule hem onu hem Çengelköy’ü bırakıp gitmiş ama arada bir ortaya çıkıp ‘Çocuklarımı alacağım’ diye tutturuyor. Fikoparasız, üstelik işi de yok. En yakın arkadaşı mahalle kahvesininsahibi Nihat. Zamanında Nihat’ın kız kardeşi İpek’i çok sevmiş, aslındahala seviyor. Özetle böyle başlamıştı Şevket Altuğ’u, Sümer Tilmaç’ı,Sevinç Erbulak’ı, Julide Kural’ı, Şevval Sam’ı, İhsan Devrim’i ve birmahallede buluşturan Süper Baba’nın aralıksız dört yıl süren hikayesi.Her cuma televizyon başına kurulur, Süper Baba beklerdik. YeniTürkü’nün içleri ısıtan müziği eşliğinde Oya Küçümen’in sesi duyulurdu önce ‘Bana bir masal anlat baba, içinde bütün oyunlarım, içindeİstanbul olsun…’ İçinde İstanbul vardı, biz oturduğumuz yerdenİstanbul’u yeniden sevdik. Seyrederken kimi zaman ağladık, kimi zaman güldük. Pişmiş tavuğun başına gelmez türden olayları Fiko yaşarkennedense hiç yadırgamadık. Ondan ziyade kafasını kale direğine çarpıpölümden dönen, cinayetle suçlanıp hapse düşen, hepsinden öte üç çocuğuve onlarca derdi ile sürekli aşık olup devamlı terk edilen Fiko’nun aşkacılarına ortak olduk. Önce gençlik aşkı İpek gitti. Ardından kızıZeynep’in öğretmeni Deniz’i sevdi, o da gitti. Ve nihayet deli dolu,sorunlu Elif. Fiko’yu yakasından tutup aşkın içine çekti. Ve mutlu son,yıl 1997.

super_baba_3

Süper Baba’nın neredeyse yarısının çekildiği o kahve, bugün halaNihat’ın Kahvesi olarak biliniyor. Çengelköy’e deniz havası almayagidenler, önce kahvede güzel bir kahvaltı edip çaylarını yudumluyor.Ardından yaptıkları mahalle turu sırasında Sermet’in durduğu köşeyiparmakla gösteriyor, İpek’in eczanesinin ve Fiko’nun evinin önündengeçiyor. Süper Baba’nın ruhu Çengelköy’de yaşamaya devam ediyor.

super_baba_4

DİZİYLE YILDIZI PARLAYANLAR

Kenan Işık

Yılların tiyatrocusu Kenan Işık’ın televizyonda tanınması Süper Babaile oldu. Diziye 96 yılında katıldı ve Deniz’e tutkuyla bağlı olanHaluk’un babası rolüyle bir sezon oynadı. Bu dizi sayesindetelevizyonda şansı açıldı. Sırasıyla Sıcak Saatler, Dadı, Günahım NeydiAllahım’da rol aldı. Şu an Sayın Bakanım’da oynuyor, ayrıca Kasa adlı yarışma programını sunuyor.

Julide Kural

Dizide Fiko’nun gençlik aşkı İpek’i oynadı. Ateş Tiyatrosu’nun sahibiolan Julide Kural, sahneye koyduğu Frida: Yaşasın Hayat adlı oyunuylasanat dünyasında beğeni topladı. Şu sıralar Bütün Çocuklarım adlıdizide Kadir İnanır’ın gönlünü kaptırdığı güzel komşu Bahşende’yi canlandırıyor. Oyunculuğu alkış alıyor.

Şevval Sam

Süper Baba ile ekranlara taşınan Şevval Sam, dizide Şevket Altuğ’unaşklarından Deniz’i canlandırdı. Bu dizinin ardından sırasıyla Feride,Aşkın Dağlarda Gezer, Gülbeyaz, Yıldızların Altında ve Müjgan Bey adlıdizilerde başrol oynadı. Şu sıralar Çocuğun Var Derdin Var dizisinde.

Eray Demirkol

Süper Baba’nın kadrosuna dahil olduğunda sekiz yaşındaydı. DizideŞevket Altuğ’un oğlu Alim’i oynadı. Süper Baba’dan sonra Deli Yürekdizisinin kadrosuna dahil oldu. Şimdi Ekmek Teknesi’nde Naimkarakterini canlandırıyor. Dokuz yıldır kesintisiz ekranda.

Bennu Yıldırımlar

Dizide Fiko’yla mutlu aşkı yakalayan Elif’i oynadı. Süper Baba’nınardından Utanmaz Adam, Kördüğüm, Tek Celse, Bir Tatlı Huzur, ÜzgünümLeyla, Şapkadan Babam Çıktı gibi pek çok dizide rol aldı. En son TRT’deyayınlanan Aynalar adlı dizide Kürşat Alnıaçık ile birlikte kamerakarşısına geçti.

Sevinç Erbulak

Fiko’nun asi kızı Zeynep’i oynadığı Süper Baba ilk ekran deneyimiydi.Ardından Halil Ergün’ün babayı oynadığı Baba Evi’nde yine bir asi kızıoynadı, Bilge. Tiyatro çalışmaları yapıyor, ayrıca Kuzenlerim adlıdizide oynuyor. Asi kız rolleri üzerine yapışmışa benziyor.

Başka kimler vardı?

Cevat Çapan: Cevat Hoca

Bülent Ortaçgil: Sadece bir bölüm için konuk oyuncu

Sümer Tilmaç: Kahveci Nihat

İsmet Ay: Sermet

İhsan Devrim:Yakup Dede

Aytaç Yörükaslan:Yusuf kaptan

Metin Çekmez: Cevdet

Seray Gözler: Şule

Kürşat Alnıaçık: Haluk

Serpil Tamur: Sabire

Diler Saraç: Selma

Payende Çizmeci: Fiko’nun kızı Mine

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular