header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Efsane Yapımcı ve Yönetmen Osman Sınav yine adından söz ettirecek bir dizyle daha izleyici karşısına çıkıyor.1984 yılında sinema hayatına atılan SINAV, bu kez de son zamanlarda çoğalan Terör olaylarını konu alan bir dizi-film çekmeye karar vermiş.Ancak sadece Terör konusunu içermiyor bunun yanında, Terör’ü destekleyen uyuşturucu kavramı da ele alınmıştır.Bu anlamda NarkoTerör ismi ortaya çıkmıştır.20 Nisan 2007′de Pars:Kiraz Operasyonu filminin bir anlamda devamı niteliğinde çekimlere başlanmış olup ismi de Pars:NarkoTerör olmuştur.

Peki bu Narko ve Terör ya da Narkotik kelimelerini biraz açıklayalım ve bu dizinin amacaını da az çok izlemeden edinmiş oluruz.

pars_narko_teror_os_res_1.JPG

Narkotik ile terörizmin bileşkesi olan son dönemlerde türetilmiş bir kelimedir. Sadece kelime olmakla kalmayıp BM’den, interpol’e kadar tüm uluslararası kuruluşlarda bir karşılığı vardır. bu nedenle bir çok ülkede artık , narkotik masası, terör masası ile birlikte birer narko-terör masası vardır. spesifik anlamda ise terörün narkotiği, narkotiğin terörü keşfetmesi ve izdivaç etmeleridir. PKK bu anlamda salt terör örgütü değil, narko-terör örgütüdür. zira gelirinin büyük kısmını uyuşturucu ticaretinden elde etmektedir. bu terimi ilk kullanan kişi dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri boutros gali’dir. Gali, 29-30 Mayıs 1996 yılında Kahire’de katıldığı “Uluslarası Terörizm Semineri”nde şu ifadeyi kullanmıştır. “Terörizm bağımsız bir kavram değildir. Yasa dışı hareketlerden ayrılmaz. Teröristler silah ve mühimmat kaçakçılığı yapmakta, uyuşturucu kaçakçılığında elde ettikleri kara parayı aklayarak finans kaynaklarını oluşturmakta, politik bir maske takınarak, suçlu ilişki boyutlarını kamufle etmeye çalışmaktadırlar.” Bununla Ekim 1997 yılında A.B.D. Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “Küresel Terörizm Modelleri” raporunda dünyada 30 ana terörist örgüt bulunduğu belirtilmiş, bunların uyuşturucu kaçakçılığı ile ilişkili oldukları vurgulanmıştır.

pars_narko_teror_os_res_2.JPG

29 Haziran – 03 Temmuz 1998 tarihleri arasında Beyrut’da yapılan Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Programınca yapılan değerlendirme raporunda; Narko-Terör organizasyonlarının birbirleri ile ve diğer suç grupları ile çok açık ilişkileri olduğu vurgulanmış örnek olarak pkk Terör Örgütü gösterilmiştir.

Etiketler: , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular