header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Pusat Yakında Ekranlarda!Ünlü yapımcı Osman Sınav, yeni yayın dönemine iddialı bir diziyle hazırlanıyor: Pusat

Anadolu’dan çıkmış bir boksörün hayatındaki kırılmaları, cezaevi yıllarını ve çocukluğu anlatılıyor. Osman Sınav, ‘Pusat’ın, Rocky’ye benzetilme ihtimaline karşı ise kesin konuşuyor: ‘Hayatımda hiç Rocky filmi izlemedim. Arkadaşlarla sohbet ederken ‘yerli Rocky’ derler diye bir konuşma geçti aramızda. Ama biz insanlara ne zaman ki ‘pusat’ dedirtiriz o zaman başarmışız demektir. Pusat bizim hikâyemiz. İlk defa Türkiye’de bir boksör filmi çekiyoruz. Buna sadece bir boks hikayesi olarak bakmak da yanlış olur. Hayatın kendisi bir dövüş ve ring. İçinde aşk da var sevgi de. Çiçekçilik yapan bir kızı var mesela. Boks ile çiçeği yan yana getiriyoruz.’

‘Acı Hayat’tan hatırladığımız Abdulkadir Ceylan Ede’nin yönettiği dizide Haluk Piyes, Yasemin Balık, Emin Boztepe ve Tarık Solak gibi isimler rol alıyor. Çekimlerine önümüzdeki günlerde Sivas’ta başlanacak Pusat için kahramanımızın maç trafiğine göre İstanbul ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde de setler kurulacak. Dizinin konusuna gelince: Genç boksör Ali Pusat (Haluk Piyes) şampiyonluk maçı öncesinde yaşadığı talihsiz olaylar nedeniyle hapse girer. Hocasıyla arası açılan ve sevdiği kız Hediye’yi (Yasemin Balık) de kaybeden Ali, hapisten çıktığı gün yeni bir hayata başlar. Ancak bahis dövüşlerine yön veren Kont (Emin Boztepe), Ali’yi yeniden belanın içine çekecektir. Artık Ali, temiz ve kirli dünya arasında kalmıştır… Dizinin Sivas’tan başlamasını ise ‘Adıyaman da olurdu, İzmir de. Bizim gönlümüze Sivas düştü. Selçuklu’nun başkenti. Türk ve ozan motiflerinin yanında içinden Pir Sultan ve Âşık Veysel’in geçtiği önemli bir şehir.’ diye açıklıyor Osman Sınav.

‘SİNAN ŞAMİL SAM’I İZLEDİM’

Oyuncu seçerken bokstan anlayan isimlerle çalışmaya özen gösteren Sınav, Sinan Şamil Sam’ın maçını izleme fırsatı bulmuş. Oyunculara gelince… Haluk Piyes profesyonel boks yapmış bir isim. Kickboks organizasyonları yapan Tarık Solak ise hem oynuyor hem de birikimlerini senaryo grubu ile paylaşıyor. Senaryo yazarları boks yaparak rehabilite edilen sokak çocuklarıyla ve onların hocalarıyla görüşerek bilgileniyor. Âşık Veysel’den de alıntılar var dizide; ‘Kısmetin değilse dayak bile yemezsin’ sözü, dizinin felsefesiyle de örtüşüyor. Dizinin müzikleri de konusu kadar orijinal. Türk halk müziği sanatçısı Cengiz Özkan ile Türk rap müziğinin önemli isimlerinden MC Fuat Engin, rap ve Türk halk müziğini harmanlayarak deneysel bir çalışmaya imza atmış. Boksörün nefesi ile zikirdeki ritim karışınca ilginç bir müzik çıkıyor ortaya.

‘AT, AVRAT PUSATTIR ASLINDA’

‘Pusat, ‘kuşanılmış zırh’ demektir. Yetenek, güzel ahlak da bir pusattır. Ringe çıkmadan önce boksörümüze bunları öğretiyor hocası. Mesela ‘At, avrat, silah’ın orijinali; ‘At, avrat, pusat’tır. Benim için çok ilginç bir anısı var ‘pusat’ın; üniversite yıllarında Selim Pusat müstearıyla yazılar yazdım.’

PARS, GÜNDEME KURBAN GİTTİ

‘Pars Kiraz Operasyonu’ ekonomik olarak beklentimizi karşılamadı belki; ama verilen mesaj, manevi haz ve sinemasal değer olarak görenleri memnun etti. 20 Nisan’da vizyona girdi, 27 Nisan’da cumhurbaşkanlığı krizi patlak verdi ve sinema gündeminden düştü.
DİZİSİNİ DE ÇEKECEĞİM

‘Pars Kiraz Operasyonu’ bugüne kadar çektiğim en iyi film. Amerikalı ortağım beni arayıp ‘ABD standartlarında bir film yapmışsınız.’ diye tebrik etti. Devamını çekmeyi düşünüyoruz. Ayrıca tam tarih veremem; ama Pars’ın dizi filmini de izleyiciyle buluşturacağız.

Etiketler: , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular