header image
27 Mayıs 2011 Tv Dizileri 0 Yorum var
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Bulgar yazar Ludmila Filipova’nın Bulgaristan’da yaşayan Türkleri anlattığı romanı dizi film olarak ekranlara gelecek. Projenin yönetmeni ise Osman Sınav…

“Bulgaristan’ın Elif Şafak’ı” olarak gösterilen 34 yaşındaki yazar Lüdmila Filipova’nın Türkçeye çevirilen, Doğan Yayınevi tarafından piyasaya sürülecek “Aramızdaki Duvar” adlı romanı, Türkiye’de televizyon dizisine uyarlanacak.

Filipova, Sofya’da kültürel etkinliklerine ev sahipliği yapan “365″ adlı kulüpte düzenlenen bir toplantıda yeni projelerini tanıttı. Ünlü yönetmen Osman Sınav’ın da katıldığı toplantıda konuşan Filipova, yaklaşık 4 yıldır yaşanan şansız gelişmeler yüzünden bir türlü basılamayan romanın Türkçe çevirisinin nihayet piyasaya çıkacağını açıkladı.

Bulgarca orijinal adı “Hayallerin Anatomisi” olan romanın Türkçeye “Aramızdaki Duvar” diye çevrildiğini belirten Filipova, romanın ayrıca dizi film olarak da TV seyircisi ile buluşacağını bildirdi.

-ROMAN KAHRAMANI “BORİS”, “BARIŞ” OLDU-

Ludmila Filipova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kitabın Türkçe çevirisinde yaptığı bir düzenlemeyle baş kahramanın etnik kimliğini değiştirdiğini söyledi.

Romanının 2006 yılında yayımlanan orijinalinde baş kahramanının Bulgar kökenli olduğunu, ancak Türkçe olarak piyasaya çıkacak versiyonu için onu Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı olarak değiştirdiğini kaydeden Filipova, şöyle konuştu:

“Aslında romanımın baş kahramanını hep bir Bulgaristan Türkü olarak hayal ettim. Maalesef, o dönemde eleştirmenler bunun ‘toplumsal alerji’ yaratabileceğini öne sürdü. Ama şimdi Türkçe çeviride bunu gerçekleştirdim ve baş kahramanın ‘Boris’ olan ismini ‘Barış’ yaptım.”

ludmila_filipova Bulgaristan’da Türk dizilerine büyük bir ilgi olduğunu, bu ilginin de dostluk duyguları ve kültürel yakınlıktan kaynaklandığını sözlerine ekleyen Filipova, “Şimdi ise ilk kez bir Bulgar romanı Türk dizi filmi olacak. Eğer proje gerçekleşirse, bu dizide Bulgar oyuncuların da yer almasından büyük mutluluk duyarım” dedi.

-SENARYO ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR-

“Aramızdaki Duvar” adlı romanın Türkiye’deki TV ve sinema filmi haklarını satın alan ünlü yapımcı-yönetmen Osman Sınav da, AA muhabirine, kitabın konusunun bir televizyon dizisine uyarlanması yönünde senaryo çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Diziyi bir ortak yapım olarak planladıklarını kaydeden Sınav, dizide Bulgar oyunculara da rol vermeyi düşündüklerini söyledi.

-LUDMİLA FİLİPOVA KİMDİR?-

Sofya’da 1977 yılında doğan Filipova, 2006 yılında yazdığı “Hayallerin Anatomisi” adlı romanı ile ismini duyurdu.

“Kızıl Altın” (2007), “Camdan Kaderler” (2008), “Mürekkepli Labirent” (2009) ve “Dante’nin Antihtonu” (2010) adlı romanlarıyla yazarlık kariyerinde haklı bir ün kazanan Filipova’nın romanları Rusça, Sırpça, Yunanca ve Türkçeye çevrildi.

Edebiyat dünyasında kimi zaman “Leonardo’nın Şifresi”nin yazarı Dan Brown ile kıyaslanan Filipova, tamamlamak üzere olduğu son romanında 1642 doğumlu İngiliz fizikçi, matematikçi ve filozof Isaac Newton’un araştırmalarının değişik bir yönünü ele alıyor.

Filipova, Newton’un 2011, 1997 ve 2060 yıllarına yönelik çok ilginç kehanetlerde bulunduğunu belirterek, “Yeni kitabımda Newton’un 2011 yılı ile ilgili yaptığı kehanetlerin okuyucuları oldukça şaşırtacağını, hatta şok yaratacağını düşünüyorum” dedi.

Kitapları Rusya, Sırbistan, Yunanistan ve Türkiye’de çok satan Bulgar yazar Ludmila Filipova, son romanı ‘Aramızdaki Duvar’ ile Türk okuyucusunun karşısına çıkıyor. Doğan Yayınevi tarafından Türkçeye kazandırılan eser yakında vitrinlerde olacak. TV yayın haklarını ünlü yönetmen Osman Sınav’ın satın aldığı roman, dizi film olarak çekilerek televizyonda da gösterilecek.

Ludmila Filipova, 4 yıldır yaşanan şansız gelişmeler yüzünden bir türlü basılamayan romanın Türkçe çevirisinin nihayet piyasaya çıkacağını açıkladı. Bulgaristan’da Türk dizilerine büyük bir ilgi olduğunu dile getiren Filipova, “Şimdi ise ilk kez bir Bulgar romanı Türk dizi filmi olacak” dedi. Romanın Türkiye’deki TV ve sinema filmi haklarını satın alan ünlü yapımcı-yönetmen Osman Sınav da, kitabın televizyon dizisi uyarlaması için senaryo çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular