header image
  Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Zaman Gazetesinden GÜLİZAR BAKİ’nin Yusuf Ömer Sınav ve Osman Sınav ile yaptığı Baba kontenjanından oyuncu olmadım röportajı sizlerle…
Osman Sınav’ın son dizisi Dolu Dizgin Yıllarda başrolü oğlu Yusuf Ömer Sınav oynuyor. Yusuf Ömer Sınav, her ne kadar yönetmen ve yapımcı olmak istediğini söylese de babası onu iyi bir oyuncu olarak değerlendiriyor. Dizide asi ve hız tutkunu bir genci canlandıran oğul Sınav, anne ve babasına göre kötü olan bu huylarından at çiftliğinde kurtuluyor. Oynadığı karakterle benzer taraflarının olduğunu söyleyen Sınav, “At beni rehabilite etti.” diyor

yusufomersinav-zg.jpg Ekranların Osman Sınav yapımı yeni gençlik dizisi, benzerlerinden farklı bir hikâyeye sahip. Bir kere başrol oyuncularından biri at. Dizide hız tutkunu, uyuşturucu müptelası, sorunlu asi gençlik, bir at çiftliğinde kendine geliyor. Yani rehabilite oluyor. Öyle rehabilitasyon denince aklınıza sıkıcı bir yapım gelmesin. Pek keyifli, eğlenceli, aksiyonu bol bir gençlik dizisi karşınızda. ‘Doludizgin Yıllar’ı başka gençlik dizilerinden ayıran bir diğer yanı ise sadece gençlere değil ebeveynlere de söyleyecek sözü olması. Modern terminolojiyle çocuklarını yetiştirmeye çalışan ailelerin düştüğü yanlışlara bir güzel dokunduruyor. Dizinin iki başrol oyuncusu da yapımcısı Osman Sınav’ın yakını. Biri oğlu, diğeri atı. Hız tutkunu Barış karakterini canlandıran Yusuf Ömer Sınav, oyunculuğu yönetmenlik için bir basamak olarak kullanmak niyetinde. Atı Paşa’ya ise nazar değmesinden korkuyor. Bu sebeple diziyi izleyen herkesten atı için ‘maşallah’ demelerini istiyor.

Gerçek hayatta da dizide canlandırdığınız karakter kadar rahat mısınız?

Dizideki Barış kadar rahat değilim. Tabii ki her genç gibi benim de asi taraflarım oldu. Ama Barış’a göre ben sorumluluklarını daha çok bilen biriyim.

Belli ki çok keyif alarak oynuyorsunuz…

Hoş ve zevkli bir meslek oyunculuk. Kesinlikle kariyer olarak düşündüğüm bir meslek değil, ama sette tanıdığım insanlar olduğu için ekrandan gözüktüğü gibi eğlenerek oynuyorum. Fakat benim kariyer planımda önce yönetmen daha sonrasın da yapımcı olmak var. Oyunculukta kendimi anlatamıyorum. Anlatabildiğim meslek olarak yönetmen ve yapımcılığı görüyorum.

Peki neden oyunculuk yapıyorsunuz?

Bu dizide oyunculuk yapmamın birkaç sebebi var. Bunlardan biri babamın atı Paşa. 8 senelik bir eğitimden çıktı. Ata başkasının binmesi o atın bozulması demek, buna da gönlüm el vermedi. Bunun dışında oyunculuk denemek istediğim bir şey. Başarılı bir yönetmen olmak istediğim için oyuncuyla aramın iyi olmasını istedim. Oyuncuyu anlamanın tek yolu oyunculuk yapmaktır. Babam da bu fikrimi destekledi.

“Osman Sınav son dizisinde oğlunu oynatıyor” deniliyor ve size torpilli gözüyle bakılıyor. Ne düşünüyorsunuz bunlar hakkında?

Ben bu torpilli mevzuunu tasvip etmiyorum, çünkü ortada bir torpil yok. Tabii ki ben Osman Sınav’ın oğlu olduğum için bu tip konularda daha şanslıyımdır ama bu işi torpille almadım. Başta çok başarabileceğimi düşünmüyordum. Zaten bu sebeple istemedim. Sadece babamdan 8 kez teklif geldi. İnsanların öyle konuşması beni aslında çok rahatsız etmiyor. Beni bilen biliyor. Sette diğer oyunculara nasıl davranılıyorsa bana da öyle davranılıyor. Hatta çok ön plana çıkmamak için bazen kendimi geriye de çekiyorum.

Dizide oynadığın karakterle benzer bir hayat hikâyen var galiba. Sen de at çiftliğinde bir süre çalışmışsın.

Okul hayatımda çok çalışkan bir öğrenci değildim. Ders çalışmayı seven bir öğrenci olmadım hiç, sosyal tarafım daha ağırlıklıydı. Lise 1’de kaldım ve okuldan atıldım. O yazı çiftlikte çalışarak geçirdim. Ama bu hiçbir zaman ailemin yönlendirmesi ya da “lise 1’de kaldın git ceza olarak çalış” durumu değildi hatta tam tersine ben ata binmeye gidiyordum. Çok karışık bir dönemdi benim için. Kendi içimde çok karıştığım, kendimle zıt düştüğüm bir dönemdi. Serserilik yaptığım bir dönemdi. Çiftlikte çalışmak, ata binmek bana huzur veriyordu. Yaz dönemi için orada kalmaya karar verdim. Çiftlikteki insanlar beni kendileri gibi gördü ve ortam çok güzeldi. 3,5 yıl kaldım. Hatta dizideki Barış karakterinden daha ağır işler yaptım. Seyislik de, hocalık da, at eğitmenliği de yaptım. Kahvaltı hazırladım, bulaşıkları yıkadım. Biz dört kişiydik ve çiftlikteki bütün işleri aramızda paylaşıyorduk. Atın insanı rehabilite eden bir yanı var. Kendimle çatıştığım dönemde beni rehabilite etti en azından. At binerken tüm sorunlarınızdan uzaklaşıyorsunuz.

Babanızla aranız nasıldır?

Babam çok ilginç bir insan. Dağın tepesinde doğmuş ve buralara kadar gelmiş, kendisini yetiştirmiş birisi. Bir arkadaş gibi problemlerimi rahatlıkla babama anlatabiliyorum.

Lisede sınıfta kaldığınız zaman babanınızın tepkisi ne olmuştu?

İlginç derecede çok anlayışlıydı. Pek çok babanın gösteremeyeceği şekilde sabırlı ve anlayışlıydı. Onun o sabrı ve anlayışlılığı bana çok şey kattı.

Dizinin bir amacı ve mesajı var mı?

‘Proje çocuğu’ kavramına dokunduruluyor. Anneler-babalar çocuklarını sınava ve okul koşuşturmacasına çok kaptırıyorlar. Bazısı bu tempoya ayak uyduramıyor kendini başka yere atıp serseri oluyor. Bazısı bu tempoya kendini öyle uyduruyor ki sosyal tarafını kaybediyor, ot gibi bir insan oluyor. Bunun arasını yakalayabilen kesim çok az. Bu anlamda “Doludizgin Yıllar” sırf gençlik dizisi değil. Ebeveynlere de mesaj veriyor. Ama başka açılardan gençlere de bayağı mesaj veriyor. Motor yanlışları gibi. 5 dakikalık bir zevk için hayatını kaybedebilirsin. Fakat hayat bu kadar basit ve boş değil.

Dizide at motora alternatif olarak mı sunuluyor?

İnşallah bu mesajı veriyordur. Bence böyle olmalı. Ben atın üzerindeyken ne motor ne de araba arıyorum.

Televizyon izlemiyorum

“Ben televizyon izleyen biri değilim. Televizyon bana boşuna zaman öldürmek gibi geliyor. Babamın yaptığı işleri de fazla izlemezdim. Şu ana kadar en fazla izlediğim Deli Yürek oldu. Kurtlar Vadisi’ni izlerdim birçok insan gibi. Ama Deli Yürek her zaman favorim olmuştur. Özellikle başrol karakteri. Hayranlarından biriyim.”

osman-sinav-yo-zg.jpg Osman Sınav:
Çocuklarımın sıkıntılarını paylaşan baba olmaya çalışıyorum

Yusuf Ömer Sınav, 21 yaşında. Babası Osman Sınav’ın anlattığına göre hayatıyla ilgili seçimlerini kendisi yapıyor. Yani birçok ebeveyn gibi ünlü yönetmen, oğlunun hayatını planlamıyor. Seçimi ona bırakıyor. Sadece sorarsa fikrini söylüyor yani danışmanlık yapıyor. Yusuf Ömer, önce oyuncu olmak için konservatuvarda okumak istemiş, bir yıl kadar okumuş ve bırakmış. Sonra Amerika’ya sinema-televizyon eğitimi için gitmiş, bir buçuk yıl kadar orada kalmış. Türkiye’yi özlediği ve Amerika’yı sevmediği için geri gelmiş. Şimdi Yeditepe Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü’nü burslu olarak kazanmış ve orada okuyacakmış. Kariyeri ile ilgili kararlarını kendisi veriyor ama danışmanlık hizmetini babasından alıyor.

Osman Sınav’ın biri kız, üç çocuğu var. Sınav, çocuklarıyla ilişkisini şöyle anlatıyor:
“Eskiden geniş aileler vardı. Hala, amca, amca çocuğu, babanne, dede hep bir arada yaşıyordu ve çocuklar bir sıkıntısı, derdi olduğunda aile içinde anlatacak mutlaka biri bulabiliyordu. Ama şimdi apartmanlarda yaşıyoruz ve çocuk eğer anne-babasıyla derdini paylaşamıyor, onlardan çekiniyorsa sokakta tanımadığınız bilmediğiniz arkadaşlarıyla paylaşıyor. Ben çocuklarıma benimle her şeyinizi paylaşabilirsiniz diyorum. Anne ve baba olmanın anlamı da bu. Ben senin her türlü sıkıntını paylaşamayacaksam niye babayım diyorum. O yüzden çocuklarım her şeylerini bize anlatır.”

Bu devirde her ailenin çocuklarına bir proje gibi baktığını ve at yarışı gibi nefes nefese bir hayat yaşattıklarını söyleyen Sınav, “Ne oluyoruz, çocuklarımıza ne yapıyoruz sorusundan çıktı bu dizi.” diyor. Necip Fazıl’ın “bir adam yaratmak” sözünün etrafında dolaşan bir dizi çektiklerini ifade eden Sınav, ‘gençlerde nasıl dönüşüm sağlanabilir’i gösterdiklerini vurguluyor. Dizinin hikâyesinde Sınav’ın senarist eşinin de katkısı olmuş.

Kaynak : Zaman Gazetesi

Etiketler: , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular

   22 Yorum var “Yusuf Ömer Sınav-Baba kontenjanından oyuncu olmadım”

   • pınar 6 Eylül 2008

    öle valla çok tatlı çok ii yapıo ya keşka diziyi çarşambadan çekseler çünkü 13. blmden sonrada devam etsin istiom ya ben

   • sed@ 7 Eylül 2008

    ya cok tatlı cook rolunude harıca yapıyo! bnce verilen gorevı en ıyı sekılde yapmaya calısıyo ve basarıyoda…

   • aLy 9 Eylül 2008

    kesinlikle devam etmeli!!!13. bölümden sona bitiriim felan demeyin haaa :@ :@ seviyozz ya tam bizi anlatıyo yane gençligi :)

   • sibel şahin 9 Eylül 2008

    bak sana bişey söyleyim yusuf sen babandan torpilli de olsan bu işin hakkını verdiğin çok açık ve net aynen böyle kardeşşşşş

   • en büyük hayranın 10 Eylül 2008

    çok süperrrr bir oyun hatta süper ötesi lütfen bu film bitmesin nolurrrr yusuf ömer sen çok tatlı birisin çok merhametli ve kararlı olduğun bakışlarından belli oluyor

   • hasret hulya 12 Eylül 2008

    yusuf gülüşün beni öldürüyor bencede flim devam etsin seni sürekli olarak ekranlarda görmek istiyoruz hülya ile hasret

   • gençlik 12 Eylül 2008

    bence bu film asla bitmemeli insanlara gençliğin ne demek olduğunu herkese öğretiyor yusuf ömer sen çok tatlı birisin merhametin yüzüne yansımış

   • elif y 14 Eylül 2008

    çok güzel ben bu adama aşığım film bitmesin neolur yaaaaa

   • şeyda günel 15 Eylül 2008

    abi izleyip sıkıldığım diğer gençlik gibi değilsiniz süpersiniz valla sakın 13 bölümde bitirmeyin çok üzülürüm sonra

   • volkan,barış 15 Eylül 2008

    yusuf kardeşim valla bu dzi biterse harbiden bekirin sana uyuz oldundan daha fazla olurum abi sen neymişsin yaa bak bu dizi bitmesin yemin ederim kurtlar vadisi deli yürek falan hikaye sakın böle bir hata yapma bazen cahili de dinlemek lazım kardeşşş unutma

   • ADSIZ 17 Eylül 2008

    YAA LÜTFEN BU DİZİ BİTMESİN BEN HİÇ BİR DİZİYİ BU KADAR ZEVKLİ İZLEMEDİM YUSUFU DA ÇOK SEVİYORUM ÇOK TATLI BİR YÜZÜ VAR:):):):)

   • edaaaaaaaa 22 Eylül 2008

    bende diziyi çok beğeniyorum lütfen bitmesin zevkle izliyorum teşekkürler..

   • Seylan Kızılgüneş 22 Eylül 2008

    Bu çocuk gerçekten yetenekli.
    Babası çok doğru bir seçim yapmış.
    Ayrıca görünüşüne gelince; istediğinde komik bir şaşkın, istediğinde de romantik ve karizmatik davranabiliyor.
    Dizide de dendiği gibi;
    ”Bi değişik bi çocuk:)”

   • elif keskin 24 Eylül 2008

    bence çok iyi bir oyuncu ve çok yakışıklı bence dizideki barış karakterini çok iyi canlandırıyor bu dizi hiç bitmesin

   • emrah özer 27 Eylül 2008

    olagn üstü bir dizi cok güseeell.number one
    hiç bitmesin ve günü değissin..

   • Sudenaz91 28 Eylül 2008

    süper biri yaa bayılıyorum yusufa

   • buse 2 Ekim 2008

    yusufun ve selenin hastasıyım dediklerinden çok etkilendim bende büyüyünce oyuncu olmak istiyorum

   • gizli hayranın 18 Ekim 2008

    cok tatlısın yusuff senin dizide olman diziye dez avantaj verdiii

   • cadı kamer 2 Aralık 2008

    allahım yha HASTAYIM BU ÇOCUĞAA BENNN AMA ABİM YAŞINDAA OLSUN YİNEDE ÇOK SEVİYORUMM BİTANEM YHAAA KARAKTERİ TAM BENİM TİPİM BENİMDE BÖLEE Bİ DERSE İHTİYACIM VAR ASLINDA BENDEE ASİYİMMMMMMMMMMM BENDEMİİİİ GİTSEMM AT BİNMEYYEE DÜŞÜNÜYORUMMMMM GELİCEM YANINAAA AŞKIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

   • nurcan hamarat 5 Aralık 2008

    yusuf ve selenin hastasıyım
    çok güzel oynuyorlar
    birbirlerine çok ama çok yakışıyorlar
    allah ayırmasın aminnnnnn**.*.*.*
    işşalah filmi bitirmezler yoksa orayı basarım,
    işşallah bitmez amin amin amin,,,******

   • ugur gğney 13 Aralık 2008

    ya bu dizi süper yotumlarda iyi kurtlar vadisindende osman sınav çıktı dizinin suyu çıktı ya osman sınavın ad yeter bence söe ne gerek

   • GoncA 16 Mayıs 2009

    Dizi çok güzel bi şekilde devam ediyo cıvımadıda 1 kaç bölümden sonra aynı dozunda devam ediyo ve peki Yusuf Ömer Bey bir röportajınızda okudum oyunculuk için sıkıntıya girmem demişsiniz ama yönetmenlikte her türlü sıkıntıya girebilirmişsiniz bence hayalinizin peşinden gitmeniz daha doğru olur tabikide ama dizi tekliflerini de yabana atmayın çünkü oynadığınız her rolün gerçekten hakkını veriyorsunuz yani ekranlarda görmek isterim ben kendi şahsıma ama bir yandanda sizin kendi film ve dizilerinizde de sizin adınızı duymakta isterim ama oyunculuk size gerçekten çok yakışıyo sizin dizinizi izlerken hiç dizi izliyorum modunda olmuyorum sanki gerçek bi olayı izler gibiyim gerçek olan olayın siz kahramanlarıyla neşeli bir hal alıyorum hepinize başarılar dilerim sizi gerçekten bi oyuncu olarakta görmek isterim ekranlarda gerçekten çok isterim…

   Yorumu Yanıtla