header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

osman-sinav-zg.jpg OSMAN Sınav‘ın dizilerini bu sütunlarda pek çok kez fazla şiddet içerdiği için kıyasıya eleştirdim. Kimi zaman da gerçek gündemden haber damıttığı için alkışladım. Bugün sıra yine övgüde…

Sınav’ın son dizisi Pars: Narkoterör‘ü izlerken fon olarak yine en güzel halk türkülerinin kullanıldığını fark ettim. Sınav, daha önce de dizileri aracılığıyla hayatında bir kez bile türkü dinlememiş gençlerin kulağına halk ezgilerimizi değdirmeyi başarmıştı. Örneğin Kurtlar Vadisi sayesinde pek çok türkü yeniden popüler hale gelmişti. Deli Yürek‘te de benzer fon müzikleri kullanılmıştı. Kapıları Açmak dizisinde hem ebru sanatının tanıtılması sağlanmış hem de Türk Sanat Müziği’nin en güzel motiflerinden biri olan “gazeller” gündeme getirilmişti.

Bir başka Osman Sınav dizisi Pusat‘ta ise Türk Halk Müziği ile son yılların popüler müzik akımı Rap arasında son derece etkileyici bir köprü kurulmuştu. Acı Hayat da Türk Müziği’nin sıkça fon olarak kullanıldığı yerli dizilerden biri olmuştu. Ben Kültür Bakanlığı’nın, konservatuar yöneticilerinin ya da folklor derneklerinin yerinde olsam, Osman Sınav’ı Türk Halk Müziği’nin tanınıp, yaygınlaşmasına sağladığı katkıdan ötürü bir ödülle onurlandırırdım.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular