header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Yönetmen Osman Sınav, ”Bugün Azerbaycan’da 5 yaşındaki çocuk Türk televizyon dizilerini seyrettiği için İstanbul Türkçesini çok iyi konuşabiliyor. İşte sinemanın, televizyon dizilerinin etkisi budur” dedi. Yönetmen Osman Sınav, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulunca düzenlenen 4. Kariyer Günleri’nin konuğu oldu.

Sınav, yaptığı konuşmada, özellikle sinema filmleri ve dizilerin uluslararası tanıtımda etkisine değindi. ABD’nin sinemadan kazandığı gelire dikkati çeken Sınav, ”Sinemada dünya gelirinin yüzde 95′i Amerika’ya gidiyor” diye konuştu.

sakarya_firat_kamera_arkasi53

Sinema sektörü ve pazarının ABD’nin elinde olduğunu, sinema filmleri sayesinde Türklerin ABD insanını yakından tanıdığını belirten Sınav, şöyle devam etti:

”Ama onlar bizden bir şey seyretmediği için bizleri tanımaz. Bunun için Türkiye’nin kendi pazarını yaratması gerekiyor. Biz küçük bir ülke değiliz. Büyük bir ülke olduğumuz için önce kültürel değerlerimizi başka ülkelere tanıtmamız gerekiyor. Bu sinemayla olur, televizyon dizileriyle olur. 10 yıl sonra oluşacak pazarın temelini bugünden atmamız lazım. Bugün Balkanlar’da, Orta Doğu’da Türk dizileri seyrediliyor. Bugün Azerbaycan’da 5 yaşındaki çocuk Türk televizyon dizilerini seyrettiği için İstanbul Türkçesini çok iyi konuşabiliyor. İşte sinemanın, televizyon dizilerinin etkisi budur. Türk kültürünü bu şekilde başka ülkelere taşımış oluyorsunuz. Sonra da kültürünüze alışmış olan insanlar bizim gibi, bizden olanı, bizim kullandığımız ürünleri kullanmak isteyecektir. Bu şekilde pazarın önü de diğer sektörler de açılmış olacaktır.”

Azerbaycan’da Türk dizilerine yönelik ilginin ardından bu ülkede dizilere dublaj zorunluluğu getirildiğine dikkati çeken Sınav, Amerikan yapımı sinema filmleri ve dizilerin etkisiyle İngilizcenin dünya dili haline geldiğine de işaret etti.

Türkiye’nin kültür ticaretinin temellerini atması gerektiğini belirten Sınav, bu sayede Türkçenin öneminin de artacağını kaydetti.

Sınav, bir öğrencinin ”Hep devlete ve teröre dayalı, anlamlı filmler yapıyorsunuz. Hiç tehdit alıyor musunuz?” şeklindeki sorusuna, ”Biz önemli değiliz, önemli olan devletimiz, ülkemiz tehdit almasın” diye yanıt verdi.

”Mahsun Kırmızıgül bir savaş filmi çekmek için savaş uçağı istedi ama verilmedi. Rusya’dan temin edildi. Size yeterince destek verildiğine inanıyor musunuz?” sorusu üzerine de Osman Sınav, ‘30 yıllık sanat hayatımda Mahsun Kırmızıgül’e verilen destek kadar destek bulamadım” dedi.

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular