header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Gazeteci-Yazar Mustafa Kutlu‘nun en beğenilen eserlerinden biri olan ‘Uzun Hikâye‘, Osman Sınav yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarıldı. ‘Bu benim 11 yıllık hayalimdi’ diyen Sınav, Türk sinemasında böyle filmlerin ancak 8-10 yılda bir çekilebileceğini belirtti.

Gazeteci/Yazar Mustafa Kutlu’nun en beğenilen eserlerinden biri olan ‘Uzun Hikâye‘, Osman Sınav yönetmenliğinde beyaz perdede. Dün sabah basın gösterimi yapılan film, eleştirmenlerden geçer not aldı. Kenan İmirzalıoğlu, Tuğçe Kazaz, Altan Erkekli, Zafer Algöz ve Mahir Günşıray gibi usta oyuncuların rol aldığı film bir edebiyat uyarlaması olması nedeniyle de yoğun ilgi gördü. Yiğit Güralp’in kitaptan senaryolaştırdığı ve Bulgaryalı Ali ile ailesinin 1940′lı yıllardan 70′lere dek süren hikayesinin anlatıldığı film 12 Ekim Cuma günü vizyonda seyirciyle buluşacak. Film, senaristinin tanımıyla, ‘uzayıp giden demiryollarında, kasaba kasaba dolaşarak geçen ömürleri boyunca, ‘Sen nerelisin’ diye sorulduğunda ‘Sevda köylüyüm’ diye yanıtlayan çok ama çok iyi insanların, ölümsüz aşklarını, adalet, doğruluk ve eşitlik üzerine bir yaşam kurma mücadelelerini’ anlatıyor.
‘BU FİLMİN BENDE YERİ AYRI’

Son dönemde uyarlamalarda yaşanan başarısızlıklara bakınca Uzun Hikâye, sıcaklığı ve gerçekliğiyle dikkat çekiyor. Kutlu’nun bir dönem severek okunan kitabının sinemada da başarı yakalayacağı kesin. ‘Bu film benim 11 yıllık hayalimdi’ diyen yönetmen Osman Sınav da seyircinin tepkisini merak ediyor: ‘Bu filmi çektiğim için çok mutluyum. İnşallah seyirciler de beğenir. Uzun Hikaye’nin filmografimde önemli bir yeri var. 30 yıl sonra dönüp baktığımda ‘iyi ki çekmişim’ diyebileceğim bir film oldu. Her şeyiyle içime sindi.

uzun_hikaye_cekimleri_bitti_7

‘Böyle sevilen bir hikayenin uyarlamasını yaparken titizlikle çalıştıklarına da değinen Sınav, ‘Mustafa Kutlu’yu ikna etmek zor olmadı. Çünkü o bu hayalimi biliyordu ve bana inandı. Şu anda filmin tamamını izlemedi ama gördüğü birkaç kareden bile çok mutlu oldu’ dedi. Sınav, bu filmin Türk sineması açısından da özel bir yeri olduğunu belirterek ‘Filmimi önemsiyorum çünkü, 8-10 yılda bir böyle filmler çekilebilir’ diye konuştu.

‘Sen nerelisin’ diye sorulduğunda ‘Sevda köylüyüm’ diye yanıtlayan çok ama çok iyi insanların, ölümsüz aşklarını, adalet, doğruluk ve eşitlik üzerine bir yaşam kurma mücadelesi

‘Osman çok uğraştı’

Uzun Hikaye’nin tamamlanmış halini henüz görmeyen eser sahibi Mustafa Kutlu, ‘Ben sinemaya gitmem. Ancak DVD’si çıkarsa alır, oğlumla izlerim’ dedi. Kendisine izletilen birkaç kareyi beğendiğini söyleyen yazar, şunları söyledi: ‘Osman’ın elinden çıkan her işe güvenirim. Çünkü o bir sanatçıdır. Dönem filmi zordur, ama epey uğraştı. Onun gönlü bu filmi çekmekten yanaydı, hayır diyemezdim. Hatta şu anda diğer kitaplarıma da göz dikmiş durumda. Sanıyorum ki bundan sonra Kurtlar Vadisi gibi işler değil de böyle filmler çekecek.’

Aysel Yaşa – Yeni Şafak Gazetesi

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular