header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

bg_seda_bakan.jpg Güzel oyuncu mesleği için ailesini nasıl ikna etti?
Pars Narkoterör adlı dizide Kürt kızını canlandıran Seda Bakan, Osman Sınav’ın son keşfi. Bakan, “Osman hoca bana hayat doğru nefes almaktır, dedi. Ben de oyunculukla nefes alıyorum. Bu yolda başarısızlığa tahammül edemem” diyor.

Seda Bakan kimdir, bize kendinizi anlatır mısınız?

10 Ekim 1985 doğumluyum. Anneannem Selanik Dramalı, Darıca’ya gelmişler, Darıca’dan Bolu’ya, Bolu’dan Ankara’ya yerleşmişler. Baba tarafım ise Saraybosna, Bosna Hersekli…Bir ağabeyim var, Antalya’da askerlik yapıyor.

Öğreniminiz nedir?

Sakarya Üniversitesi’nde ‘dış ticaret’ okudum ama ölümdü benim için. Dersaneye giderken bile annemle babamı karşıma alıp, “Siz beni en iyisi konservatuvara yollayın” diyordum. Annem ise geçimini oyunculukla sağlayamayacağıma inanıyordu.

HEP OYUNCU OLMAK İSTEDİM

Pars Narkoterör’ isimli dizide narkotikte çalışan Kürt kızını canlandırıyorsunuz. Uyuşturucu kaçakçıları, polis ve gizli örgütler…

Siz vatani görevini yapmakta olan ağabeyiniz için daha fazla endişeleniyor musunuz şimdi?

Kağan için elbette çok endişeleniyorum. Ama kötü düşünmüyorum. O da herkes gibi görevini yerine getirecek, gururluyuz. Keşke terör sorunu, uyuşturucu sorunu olmasaydı da biz de bu diziyi çekmeseydik.

Oyuncu olmaya ailenizi nasıl ikna ettiniz?

Üniversitede 2 yıllık bölümü bitirdim ama diplomamı bile almak istemedim. Çünkü o meslek bana ait değildi. Ben ne istediğimi biliyordum. Oyunculuğa aşıktım. İki sene ailemin dediğini yaptım, 18 yaşına gelince sıra bendeydi. “Oyuncu olacağım” dedim. İnsan bilmediği şeyden korkar.

SINAV’IN KARŞISINDA TİTREDİM

Oyunculuk eğitimi aldınız mı?

Bir süre ‘Number One’ kanalında çalıştım. Daha sonra TÜRVAK Sinema-TV Eğitim Merkezi’ne girdim. Faruk Bayhan bizim okulumuzda hocaydı ama “Sana Mecburum” projesi onun tarafından bana gelmedi. Okul için staj kağıdı alıp, diziye girdim. Benim bitirme ödevim, o dizi oldu yani.

Bu projeye nasıl dahil oldunuz?

Hamdi hocam bana ders çıkışı, “Osman Sınav’ın bir projesi var, git görüş” dedi. Osman Bey’le görüşmeye gittim, çok uzun çalışmaların arkasından ‘Pars Narkoterör’e başladım.

Osman Sınav oyuncuyu zor seçer, kaç defa görüşmeye çağırdı sizi?

Kaç defa beni çağırdı sayamam. Üç beş hatırlamıyorum. 22 yaşındayım, iyi bir projenin bana gelmesi için, biraz daha zaman geçer diye düşünüyordum. Elim ayağım titredi görüşmelere. Diziye alınana kadar uykularım kaçtı. “Tamam” dedikleri zaman derin bir oh çektim. Ondan sonrası çok daha zordu.

Kürtçe dersi aldınız değil mi?

O kadar kısa sürede Kürtçe öğrenilmez ki! Kürtçe şivesini öğrenmeye çalışıyoruz sadece… Hocamız var bize yol gösteriyor. Haftanın her günü bir buçuk iki saat çalışırsam eminim 1.5 sene içinde Kürtçe’yi öğrenirim.

SİLAH EĞİTİMİ ALDIM


Kürt kızını canlandırmak için nasıl çalışmalar yaptınız?

Beden diline önem verdik, silah dersleri aldım, poligona gittim. Bu konularda pek çok kitap okudum.

Bu dizi için silah eğitimi aldınız mı?

İlk defa silahı bu dizide elime aldım. Osman Hoca bize narkotik operasyon görüntüleri izletti. Bana, “Hayatta her şey nefes alıp vermeyle ilgilidir. Doğru nefes almayı sağladığın sürece nişan alıp da tutturamayacağın bir hedef yoktur. Ayakların yere sağlam bassın. Bakışını ayarla” dedi. Ben de öyle yaptım. Hedefi on ikiden vurmadım ama ıskalamadım da.

SENARYO KUSURSUZ

Zülüf için sokaktan gelen tepkiler nasıl?

Hiç tepki almıyorum. Biz bir çok farklı milletin yaşadığı bir ülkede yaşıyoruz. Senaryo çok mükemmel yazılıyor. Bu bir hikaye .

İleride sizi paparazzilerin çektiği fotoğraflarda görebilme ihtimalimiz nedir?

İçimde öyle bir şey yok. Zamanımı ailemle geçiriyorum.

Polemiklere karşı tavrınız ne olur?

Ben hiç anlamam kavga gürültüden. Hepimiz sonuçta bu işten ekmek yiyoruz. Başarılı olmak istiyorum işte. Başarısız olmayı tahammül edemem. Başarısızlığı kabul etmek kadar kötü bir şey yoktur herhalde hayatta. Magazinsel olmakla çok iş alırsın mantığına inanmıyorum.

UYUŞTURUCU İLLETİNİ BU DİZİDE ANLATIYORUZ

‘Pars Narkoterör’ün senaryosu gerçek hayatta yaşananlarla paralel gidiyor değil mi?

Gerçeklerle paralel gidiyor senaryo. Bize narkotik danışmanımız Zafer Bey şöyle söyledi: “Biz çok kitap yazdık, seminer verdik. Bu meseleyi anlatmak için her yere gittik. Bu insanlar, bu çocuklar uyuşturucuya özeniyor. Kimse inkar edemez ki, şu anda televizyonlar da Türk halkını çok etkiliyor. Biz bu aracı uyuşturucu illetini dizimizde anlatacağız. Eminim bizi izleyen insanlar, anlattıklarımızdan etkilenip pay çıkarırlar” dedi. Evet, biz de senaryoda bu sorunu işliyoruz. Birilerinin bu olaya dur demesi gerekiyor. Bunun nedenleri var, politikası var ama bunları konuşmak bana düşmez.

YURTDIŞINA AÇILMAK İSTİYORUM

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Benim tek idealim; yurt dışında oyunculuk eğitimi almak. Her şeyi öğrenmek istiyorum. Önümüzdeki sene Cannes film Festivali’ne gidip, bir turist gibi oranın havasını solumak istiyorum inşallah. Yurt dışına açılmak istiyorum.

Oyuncuların egolarının yüksek olduğunu düşünüyor musunuz, siz nasılsınız?

Biz oyuncular egolu insanlarız, ben de öyle. Kamera karşısında başka insanları canlandırıyoruz. O karakteri canlandırmak için onun gibi hareket etmeye başlıyorsun. Oyunculuğu doğru dürüst yapmak istiyorsan kendini bir çok şeyden mahrum bırakacaksın, öbür türlü olmaz.

Sizi heyecanlandıran bir rol var mı?

Bir Osmanlı padişahının hanımını, sultanı canlandırmak isterim ya da bir erkeği oynamak çok isterim. İki rolü de oynamak bana büyük heyecan verir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular