header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

sg-seda-bakan-1.jpg Pars Narkoterör dizisinde Kürt kızı Zülüf’ü canlandıran Seda Bakan annesinin karşı çıkmasına karşın oyunculuğa adım atmış. Kendisini çok yetenekli bulan genç oyuncu ‘Bu dizideki rolüme hazırlanırken dövüş dersleri aldım, silah kullanmayı ve Kürtçe konuşmayı öğrendim’ diyor

Seda Bakan henüz 22 yaşında ve oyunculuğa yeni başlamasına rağmen son günlerde adından sıkça söz edilenler arasında. Genç oyuncu Pars Narkoterör dizisindeki performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Dizide Kürt kızı Zülüf’ü canlandıran Bakan, oyunculuk konusunda hayli iddialı. ‘Bendeki yetenek Allah’ın bana vermiş olduğu bir lütuf. Yetenek bende doğuştan var’ diyecek kadar özgüveni var.

Bu genç yaşta başrol oynayan güzel oyuncu rolü için de çok çalışmış. Silah tutmaktan silah temizlemeye, kondisyondan atış çalışmalarına, Kürtçe öğrenmekten dövüş derslerine kadar pek çok alanda çalışmalar yapan Seda Bakan ‘Ben çok çalışıyorum. Umarım herkes benim kadar çalışabilir’ diyerek dizilerde ve filmlerde gördüğümüz yaşıtlarına da gönderme yapmaktan geri kalmıyor.

Seda Bakan’ı yeni yeni tanıyoruz. Biraz kendinden bahseder misiniz?
Oyunculuk mezunuyum. Oyunculuğa daha yeni başladım ama oyunculuk hep kafamda vardı zaten. Bundan sonra da oyunculuk alanında ilerlemek istiyorum. Bunun dışında neşeli, konuşkan, çok fazla insanla arkadaşlık etmeyen, sınırlı sayıda arkadaşı olan biriyim. Kitap okumaya bayılırım. İnterneti hiç sevmem. Çünkü arkadaşlıkları ve sosyalliği öldürdüğünü düşünüyorum. Ayrıca ne yapmak istediğini iyi bilen kararlı bir insanım.

‘Oyunculuk mezunuyum’ diyorsunuz ama konservatuar mezunu değilsiniz…
Evet, anne ve babamın yüzünden konservatuara gidemedim. Çünkü oyuncu olmamı istemediler. Etrafta gördüklerinden korktular. Daha çok annem engelledi. Kendisi öğretmen olduğu için benim de düzenli bir işimin olmasını istedi. Ama babam bu konuda biraz daha rahattı. Yani bana ‘Şimdilik bizim istediğimiz gibi oku. O zamana kadar yaşın da büyür. Daha sonra ne yapmak istiyorsan onu yaparsın’ diyordu. O yüzden Sakarya Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü’nde okudum. Daha sonra da TÜRVAK-Türker İnanoğlu Vakfı’nda oyunculuk eğitimi aldım.

BENDE BİR IŞIK VAR

Sizi ilk kim keşfetti?
Çok garip ama Allah’ın vermiş olduğu bir lütuf mu demek lazım bilemiyorum ama herkese verdiği bir yetenek vardır. Bende de bu ışık çok belli oluyor. Hatta eski mahallemdeki insanları ziyaret ettiğimde ‘Biz zaten senin bir yerlere gelebileceğini biliyorduk’ diyorlar. Yani insanlar bunu görebiliyorlar. Çünkü yetenek sonradan olan bir şey değil. Doğuştan var olması gerekiyor. Bende de doğuştan var. Keşfetmeye gelince; TÜRVAK’ta da bitirme sınavlarım vardı. Sınavda sahnede oyunumu oynayıp bitirdikten sonra Tangül Hoca, ki kendisi Osman Sınav’ın eşidir, bana ‘Seninle yukarıda bir şey konuşmam gerekiyor’ dedi. Konuştuk ve beni Osman Sınav’a yönlendirdi. O sırada da Pars Narkoterör’ün deneme çekimleri vardı. Çekimlere katıldım ve sonrasında da kabul edildim.

Bu kadar genç yaşta başrol oynamak nasıl bir duygu?
Başrol oynamam kesinlikle şans değildi. Çok çalışarak buralara kadar geldim. Belki benden daha profesyonel, daha çok tanınan isimler de girmiş olabilir deneme çekimlerine. Ama demek ki ben iyi performans sergiledim ki bu durum insanların dikkatini çekti. Yani sonuçta yapımcılar en iyi kimse onu seçiyor.

Oyunculukta bu kadar iddialısınız yani?
Çok iyiyim ya da çok kötüyüm diye bir şey söyleyemem. Hala yeni şeyler öğrenmeye ve öğrendiklerimi uygulamaya çalışıyorum. Mesela her bölümde kendimi eleştiriyorum. Hiç beğenmediğim sahneler oluyor. Ama vurulma sahnem daha iyi olabilirdi ama yine de çok iyiydim.

 

Bu işe yeni başladım ama kendimi geliştiriyorum

Pars Narkoterör dizisine başlamadan önce ne gibi çalışmalar yaptınız?

Kondisyon çalışması yaptım. Dövüş dersleri aldım. Silah tutmayı ve silah nasıl temizlenir onları öğrendim. Poligonlara giderek atış çalışmaları yaptım. Ayrıca rol icabı silahın bizimle bütünleşmesi gerektiği için silahı elimize aldığımızda elimizin titrememesi lazımdı. Bunun üzerine çalışmalar yaptık. Bunların dışında bir Kürt kızını canlandırdığım için Kürtçe öğrendim. Ayrıca dizimiz gerçek siyasi olaylara değiniyor. O yüzden de bol bol kitap ve gazete okudum.

Ne gibi kitaplar okudunuz?

Dizide tarihi terimler ve günlük olaylara yakın bir dil anlatılıyor. O dillere de yabancı kalmamak için Şu Çılgın Türkler gibi tarihi kitaplar okudum.

Oynadığınız karakterden memnun musunuz?

Çok memnunum. Türkiye’de bu işe yeni başlamış ya da oyunculuk yapan ya da dizilerde oynamak isteyen insanlar için gerçekten çok az kişiye nasip olabilecek bir rolde oynuyorum. Bunun için de kendimi her gün daha da geliştiriyorum. Ayrıca sürekli de öğrenebileceğim bir setteyim.

Bir erkeği oynamak istiyorum

Oyunculukta daha yenisiniz ama muhakkak oynamak istediğiniz bir rol vardır…

Evet, bir erkeği oynamak istiyorum. İlginç şeyler istiyorum. Yani özellikle sinemada beni çok zorlayacak bir rolde oynamak istiyorum.

Örnek aldığınız isimler var mı?

Haluk Bilginer’i kendime örnek alıyorum. Nejat İşler’i çok beğeniyorum.

Şu an gerek dizilerde gerek filmlerde hep genç oyuncular görüyoruz. Onların arasında yeriniz nedir?

Onların hiçbiriyle kendimi kıyaslamıyorum. Sonuçta kendimi ve ne yaptığımı gerçekten iyi biliyorum. Kaldı ki hiçbirini takip etmiyorum. Ama başarılı oldukları konusunda bir iki isim geliyor kulağıma. Çünkü ben gerçekten çok çalışıyorum. Umarım herkes benim kadar çalışabilir.

Kendini güzel buluyor musunuz?

İyilik kötülük kavramı değiştiği gibi güzellik kavramı da değişir. Ama kendimi güzel ve farklı buluyorum. İnsanlar tarafından çok beğeniliyorum. Şimdiye kadar da kötü bir yorum duymadım güzelliğim hakkında.

Etiketler: , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular