header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

osman_sinav_vg.jpg Osman SınavSüper Baba, Deli Yürek, Acı Hayat gibi uzun süre hafızalardan silinmeyen dizilerin yapımcısı. Ele aldığı her proje halk tarafından beğenilen, yapımlarında kendi ‘starlar’ını yaratan Osman Sınav yeni bir dizi ile ekrana geliyor: Pars Narko Terör… Bu dizinin de Kenan İmirzalıoğlu gibi yeni starlar yaratacağını söyleyen Osman Sınav, “İşimin en güzel yanı yeni yüzler keşfetmek” diyor

Türk televizyonlarında tam bir dizi curcunası yaşanıyor. Her kanalda günde en az iki dizi yayınlanıyor. Bazı yapımlar reyting engeline takılıp yayından kalkarken yerleri çok çabuk dolduruluyor. Ama bu kalabalık arasında bazı yapımlar var ki, asla unutulmuyor. Kim Süper Baba’yı, Deli Yürek’i, Kurtlar Vadisi’ni, Acı Hayat’ı unutabilir ki? Her biri senelerce ekranlarda kaldı. Ve hepsinin ardında aynı isim vardı: Osman Sınav… Sınav’ın son dizisi Pars Narko Terör önümüzdeki günlerde ekranlara gelecek. Dizide uyuşturucu ve terör arasındaki bağlantı anlatılacak.

Osman Sınav’la dizi çekimlerinin yapıldığı Van’ın Akdamar köyünde buluştuk. Açıkçası kendisi de görüntüsü kadar sert. Öylesine disiplinli ki, karşısında adeta hazırola geçiyorsunuz. Zira set gece yarısı paydos etse de herkes sabah 04.00’te Sınav’ın, “Koğuş kalk” sesiyle uyanıyor. Bu disiplin arasında soluk aldığı sırada röportaja oturduk.

Türkiye’de sınır ötesi operasyon başlamışken siz bir terör dizisi yapıyorsunuz. Dizinin böyle bir ortamda yayınlanacak olması çok manidar değil mi?

Pars Narko Terör’e sadece bir dizi olarak değil aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olarak da bakıyorum. İş olarak baksam, sırf yapılacak spekülasyonlar yüzünden diziye bu kadar çok para yatırmam. Zaten bu sadece terörü değil uyuşturucu batağını da anlatan bir dizi olacak.

Peki fikir nasıl ortaya çıktı?

Bir gazetede, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Kaşif Aslan’ın tabutunun önünde dimdik durmuş, babasının fotoğrafına bakan küçük bir çocuk görüntüsü yayınlandı. O fotoğrafı kesip odama astım ve günlerce baktım. Sonra o fotoğrafı senaristlerimin önüne koyup “Bu fotoğraftaki duyguyu anlatan bir dizi istiyorum” dedim. Çalışmaya başladılar. O sırada şehidin ailesine ulaştık ve ağabeyinin de asker olduğunu öğrendik. Bana söylediği bazı sözleri ve fotoğrafı tanıtımlarımızda kullandık.

Size söylediği neydi?

“Bugün bizim düğünümüz, bayramımız. Bugün Samsun’un, Havza’nın, Türkiye’nin düğünü. Bakmayın ağladığımıza, ağabeyim Türk erkeğinin ulaşabileceği en yüksek mertebeye ulaştı. Makamı kutlu olsun” dedi. Tüm bu sözler beni çok etkiledi. Biz de bundan esinlenerek diziye bir binbaşı karakteri koymaya karar verdik. Ama üçüncü bölümde şehit olacak.

Siz son yıllarda mafya, derin devlet konularını işliyorsunuz. Seyirci bu defa neyle karşılaşacak?

Bir ülkede siyasi, ekonomik veya sosyal bir değişim yapılacaksa dünyanın dengelerini değiştirecek güçler orada bir terör ortamı yaratıyor. Terör ortamını yaratmak için de o insanların lojistiğini sağlamak gerekiyor. Onları da ancak illegal yollarla besleyebilir. Bu noktada da birinci kaynak uyuşturucudur. Nerede terör varsa onun içinden mutlaka uyuşturucu geçer. Bunlar birbirini beslediğinde ortaya narko terör çıkıyor. Yani narkotik ve terör birleşmiş oluyor. Düşünsenize bir kilo eroin satıp 187 bin 500 kalaşnikof mermisi ya da 500 bin uçak savar mermisi alıyorlar. Bunlarla kaç Mehmetçik şehit ediyorlar? Biz de Pars Narko Terör’de bunu anlatacağız.

Türkiye’de bu ağ ne kadar güçlü?

Dünyadaki yıllık uyuşturucu rantının toplamı 500 milyar dolar civarında. Bunun beşte birinden fazlası, yani 125 milyar dolarlık kısmı Türkiye’den geçiyor. Doğu, Güneydoğu, İran, Irak veya diğer taraflardan sınır geçişleri sağlamak için PKK, THKPC gibi illegal terör örgütleri de bu işin içinde olabilir. Bu örgütlerin Avrupa’da sokak satışlarında da elemanları var. Dolayısıyla Türkiye’den geçen 125 milyar dolarlık rant. Tüm dağıtımlar çıkarıldığında Türkiye’deki terör örgütüne yılda 6-7 milyar dolar kalıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yıllık silah ve yedek parça alım bütçesi 3.5 milyar dolar. Bir terör örgütü bu parayla düzenli bir orduya isterse 100 milyar dolar harcatacak kadar eylem yapabilir. Artı bu öyle büyük bir rant ki her yerde çürümeye ve çökmeye yol açar.

Bu dizi de Kurtlar Vadisi Terör gibi yayından kaldırılır mı?

Açıkçası İstanbul Emniyet Müdürü dahil danışmak için başvurduğumuz kurumlar bize destek oldu.

Uyuşturucunun anlatıldığı ilk dizi olacak galiba…

Türk sinemasında uyuşturucu deyince sadece Nuri Alço’nun kızların gazozuna attığı hapları biliyoruz. Bu anlamda uyuşturucu gerçek anlamıyla hiç anlatılmamış. Aynı şekilde terör de bizim işleyeceğimiz boyutuyla hiç anlatılmadı. Kenarından geçen yapımlar oldu. Mesela Kurtlar Vadisi… O da zaten bizim işimizdi.

Yeni isimler keşfetmeyi seviyorum

Kenan İmirzalıoğlu sizin keşfiniz. Yükselişini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kenan’ın oyunculuğuna hayranım. Onun bir şeyler öğrenmesinden ve gelişmesinden çok büyük keyif aldım. Şimdi her gün telefonda konuşuyoruz. O Kabadayı’nın heyecanını taşıyor. Ben de onunla aynı heyecanı paylaşıyorum. İleride çok iyi işlere, yine beraber imza atacağız. Bu mesleğin en güzel özelliklerinden biri de yeni yüzler keşfetmek.

Meslektaşlarınız oyunculuk okulları açarken siz neden duruyorsunuz?

Biz başkaları gibi para almıyoruz. Bizim setimizde yani Sinegraf Akademisi’nde, para kazandırıyoruz. Ama tabii okul açan Sinan Çetin gibi arkadaşlarımı da destekliyorum, bu işi yapmalılar teşvik ediyorum onları da.

Televizyonun son dönemde yarattığı starlar kim?

Nurgül Yeşilçay’ı oyuncu olarak iyi buluyorum. Daha iyi projelerde yer alması gerekiyor. İyi oyuncuların star olduktan sonra kim daha çok para verirse o yapımda oynarım deme lüksleri yok. Yeni yetenekler de az zamanım var diyerek kötü işlere girmemeli.

Kalitesiz işler kadar kaliteli olanlar da var.Şu an ki yayınları nasıl buluyorsunuz. Beğendikleriniz var mı?
Bir isim telaffuz etmek istemiyorum. Çünkü prensip olarak başkalarının yaptığı işlerle ilgili isim vererek konuşmayı doğru bulmuyorum. Ama çok kalitesiz işler de var. Bir taraftan da giderek kalitenin yükseldiğini düşünüyorum. Biz kalitenin, senaryonun, rejinin hiç önemsenmediği dönemlerden geliyoruz. Sadece starlar vardı. Alişan’ı, Mahsun Kırmızıgül’ü ya da Sibel Can’ı başrole koyarsanız “tamamdır abi” deyip dizi yapılıyordu. O yıllar artık bitti. Şimdi starlar bile önce iyi bir senaryo, reji ve yönetmen gerekli diyor. Televizyon öyle bir şey ki kendi starını kendisi yaratabiliyor.

Yeni dizimi Rusya’ya satacağım

Osman Sınav Türkler’in de Amerikalılar gibi dizilerini yurtdışına satabileceğini söylüyor: “Artık Türk yapımcıların bir dizi yaparken bunu yurtdışına nasıl pazarlarım diye düşünmesi lazım. En azından komşu ülkelere dizilerimiz gitmeli. Mesela biz Deli Yürek’i Kazakistan, Çin ve Bosna-Hersek’e sattık. Acayip ses getirdi. Kazakistan’da o yıl doğan kız çocuklarına Zeynep, erkek çocuklarına Yusuf adı verildi. Bir de Kurtlar Vadisi, Hayat Bağları, Ekmek Teknesi satıldı. Yeni dizimi de Doğu Avrupa ülkelerine, Rusya’ya, Güney Amerika’ya ve Ortadoğu’ya satacağım. Ama para Amerika ve Avrupa’ya dizi satarsak kazanılır.”

Kaynak : Vatan Gazetesi

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular