header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

Başbakan’ın, sanatçılarla ‘demokratik açılım’ı konuştuğu kahvaltıların ikincisi önümüzdeki cumartesi gerçekleştirilecek. Sinemacıların bir araya geleceği toplantı öncesinde yaşanan ‘katılırım-katılmam’ tartışmalarını eleştiren yapımcı Osman Sınav, toplumun kanaat önderi sayılan sanatçıların bu çağrıya kulak vermesi gerektiğini söyledi: “Kaçarak bir şey elde edilmez. Gitmeden konuşmayı doğru bulmuyorum.”

‘Demokratik açılım’ı anlatmak üzere geçtiğimiz günlerde ülkenin tanınmış ses sanatçılarını Dolmabahçe’deki ofisinde ağırlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart Cumartesi günü sinemacılarla buluşmaya hazırlanıyor. Pek çok isim Başbakan’la görüşmeye ‘evet’ derken bazı sanatçıların, ‘gitmeyi düşünmüyorum’ açıklamalarına, yapımcı ve yönetmen Osman Sınav‘dan eleştiri geldi. TRT’de ekrana gelen ve çekimleri Isparta’da gerçekleştirilen ‘Sakarya Fırat‘ın kapılarını ilk kez Zaman muhabirine açan Sınav, toplantıda neler konuşacağının da ipuçlarını verdi: “Toplantıya kimin katılıp kimin katılmayacağıyla ilgilenmiyor ve herkesin fikrine de saygı duyuyorum. Böyle bir meselemiz varsa, biz de aydın olarak sosyal bir sorumluluk taşıyorsak -ki sanatçılar bu ülkenin kanaat önderleridir- ülkeyi yöneten Başbakan da bu insanlarla bir çalışma yapmak istiyorsa gitmek ve sözünü söylemek gerekir. Ondan sonra eleştirmek istiyorsan eleştir. Katılırsın katılmazsın ama düşünceni söylersin. Kaçarak bir şey elde edilmez. Gitmeden konuşmayı doğru bulmuyorum.” Ünlü yapımcı, toplantıda sinema ve dizi sektörünün sorunlarının konuşulup konuşulmayacağını bilmediğini söylese de Ankara’dan gelen davet telefonlarından, gündemlerinin demokratik açılım olacağını tahmin ediyor.

osman_sinav_2011

Açılımı yıllar önce çektiği ‘Deli Yürek Bumerang Cehennemi‘ ile yaptığını söyleyen Sınav, sözü filmde Türk halk müziğinin sevilen seslerinden Zara’nın söylediği Kürtçe türküye getirdi. “Zara’nın okuduğu Kürtçe ağıtı ben yazmıştım.” diyen başarılı yönetmen, film İsviçre’de gösterildiği dönemde örgüt mensuplarının çok ilgi gösterdiği ağıtın hikayesini şu sözlerle anlattı: “Ağıtı önce yerel bir şarkıcıya söylettik. Sonra Zara ezberlemiş ve Kürtçe okumuştu. Kürt motivasyonu var türküde. Ama kendinize göre başka yerden bakıyorsunuz olay bu.”

Açılım konusunda nasıl bir tablo ortaya çıkar bilinmez ama Osman Sınav meseleye tarihsel perspektiften bakıyor. Fatih Sultan Mehmet’in Bosna’da çıkardığı bir Kanunname’yi hatırlatıyor: “Dil, din, ırk ve kültürel kimliklerin ayrım yapılmadan hepsinin bir arada yaşayabileceği bir adalet sistemini tarihte bunu ilk kim kurmuş? Tabii ki Fatih Sultan Mehmet… Bosna’da ne demişti: ‘Bu topraklardaki herkes hangi dinden hangi dilden olursa olsun eşit yaşayacaktır. Her türlü özgürlükleri bize emanettir.’ Dünya tarihinde ilk olan bir özgürlük kararnamesidir bu. Bir arada yaşamak için. AB bunu bizden öğrendi, şimdi kaosa biz düşüyoruz. Burada başka bir oyun var ama oyun deyip geçmemek lazım. Bu temel noktadan bakıp yöneten değerlerle temel değerleri çatıştırmamak lazım. Biz bunu anlatacağız.”

Kaynak-Yusuf Bülbül(Zaman)

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular