header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

samil_zuluf_mg.jpg Yapımcılığını Osman Sınav’ın, yönetmenliğini Metin Günay’ın üstlendiği Show TV’nin yeni dizisi Pars Narkoterör kısa sürede izleyicilerin beğenisini kazandı. Narkotik polisleri, terör örgütleri ve uyuşturucu ağı üçgenini konu alan dizide başrolleri İbrahim Çelikkol ve Seda Bakan paylaşıyor. Osman Sınav’ın yeni keşfi olarak lanse edilen 25 yaşındaki basketbolcu İbrahim Çelikkol ilk oyunculuk sınavını verdiği dizide, narkotik polisi Şamil’i, Seda Bakan ise Şamil’in yardımcısı ve nişanlısı Vanlı Kürt kızı Zülüf’ü canlandırıyor. Seda Bakan, dizi için saçlarını siyaha boyatıp, Kürtçe ve Farsça dersi aldı, İbrahim Çelikkol ise Şamil karakteri için bıyık bıraktı.

Seda Bakan: “Bu dizi için Kürtçe öğrendim…”

seda_bakan_mg.jpg İkinci diziniz ve çok farklı bir karakterle izleyici karşısındasınız. Bu projede yer almanız nasıl oldu?

Öncelikle böyle bir karakteri oynayacağımı hiç düşünmemiştim. Oyunculuk açısından çok şey öğreneceğim bir projenin bana geleceğini hiç hayal etmemiştim. Ayrıca Osman Sınav gibi büyük bir yönetmenle çalışmayı herkes ister. Oyunculuğa başlayan ve adımı duyunca düşüp bayılabileceğim isimlerden bir tanesiydi. Türkiye’de sağlam bir karakter ortaya çıkarmak gerçekten bana çok şey katacaktı. O yüzden bu projede yer almayı çok istiyordum. Deneme çekimlerinden sonra sabırsızlıkla cevaplarını bekledim.

Zülüf bir polis. Karakteri ortaya çıkarırken nasıl bir çalışma yaptınız?

Kondüksiyon çalıştık. Dövüş tekniklerini öğrendik. Silah kullanmayı öğrendim. Şu anda herhangi bir silahı benim önüme koyduğunuz zaman söküp temizleyecek hale geldim. Narkotiğe gittik. Narkotiğe gittikten sonra kendime güvenim geldi. Kadın polisleri izledim. Duruşlarına baktım, konuşmalarına baktım. Narkotik diğer polis birimleri gibi değil. Kapıdan bir adam giriyor, konuşuyor. Çıktıktan sonra acaba polis miydi diye düşünüyorsunuz. Kendilerini hiç belli etmiyorlar. Narkotikten çıktıktan sonra Zülüf karakterini tamamen kafamda oturttum.

Zülüf, Kürtçe konuşan bir kız. Oynarken zorlanıyor musunuz?

Zorlanmak kelimesini hafızamdan silmiş bir insanım. Yapamayacağım, edemeyeceğim kelimelerini kullanmam hayatımda hiç. Dizi ağır bir dizi. Güçlü insanlarla çalışıyoruz. Bu nedenle böyle bir çelişkiye imkan yok. Birinci bölümden itibaren işimizi sıkı tuttuk. Murat Cemcir oyuncu koçumuzdu. Onunla birlikte karakteri oturttuk. Kürtçe ve şive dersi alıyorum. Kürtçe kelimeler öğrendim, gırtlağını yapabiliyorum. Şiir ve tekerlemelerle çalıştım. Ayrıca kürt kızı Zülüf için saçlarımı siyaha boyattım. Bir de Farsça dersi aldım.

Pars Narkoterör uyuşturucuya ve onun zararlarına parmak basan bir proje. Sizce gençler verilen mesajları alabilecek mi?

Benim hayat felsefem, yaşayan beyin önemlidir, ölü beyin bir işe yaramaz üzerine kuruludur. Uyuşturucunun sonu yok. Bunu görüyoruz. Dışarıda baktığımız zaman birçok insanın bu konuda masum olmadığını görüyoruz. Narkotikte de öğrendiğimiz kadarıyla uyuşturucunun zararlarıyla ilgili yazılan kitapların, haberlerin, okulda verilen seminerlerin çok fazla etkisi yok. Biz böyle bir diziyle bakın gerçek budur diye göstermek istiyoruz. Her şey hayal ürünü tamam ama ucunda bir doğru ışık var. İnsanlara birazcık yararımız oluyorsa, bir gencin kafasına soru işareti bırakabiliyorsak ne mutlu bize. Keşke böyle bir şey olmasa, keşke böyle bir konu işlenmese…

Doğuş’la birlikte Sana Mecburum dizisinde oynadınız. Projenin erkene kısa sürede veda etmesi sizi nasıl etkiledi?

Türvak’ta oyunculuk bölümünde okuyordum. Reklam filmi görüşmesine gidip, dizi oyunculuğuna başlamış oldum. O setten çok şey öğrendim. O set benim için stajdı. Şimdi ise öğrendiklerimi uyguluyorum.

İlk ve ikinci dizinizde de başrol oynadınız. Bu anlamda kendinizi şanslı görüyor musunuz?

Şans önemli ama bir yere kadar. Ben bu dizi için çok yoruldum ve çok fazla deneme çekimine girdim. Şans sadece belki bu dizinin cast çekiminin bana gelmesidir. Ondan sonrası şans değildir. Yeteneğin vardır, bir şeyleri yaparsın, ortaya koyarsın onun sonucunda da ilerlersin. Osman Sınav Sinegraf ailesinde olmak benim için şans oldu. Ondan sonrası hocalarımın verdikleri ve benim ortaya döktüğümdür.

Oyunculukla ilgili nasıl hayalleriniz var?

Hayatımın sonuna kadar oyunculuk yapmak istiyorum. Çocukluktan beri çizgi filmlerin içinde olmak isterdim. Sandalyelerin üstünde zıplardım. Sürekli reklamları canlandırır, tiyatro yapardık, dans ederdik sokaklarda. Sanata karşı büyük bir ilgim var. Bunu hissediyordum. Hayatımın sonuna kadar kendimi geliştirip, bu konuda gidebileceğim yere kadar gitmek istiyorum.

ibrahim_celikkol_mg.jpg İbrahim Çelikkol: “Sahada değil televizyonda olmak istedim..”

Basketbolcuydunuz. Oyunculuk merakı nereden geliyor?

Profesyonel olarak modellik yaptım. O sırada birkaç dizi teklifi geldi. Görüşmelere gittim ama olmadı. Öyle çok bir çabam yoktu ama oyuncu olmayı istiyordum. Osman Hoca da böyle bir fırsat verince başlamış oldum.

İlk kez kamera karşısına geçen biri olarak neler hissetiniz?

Tabii ki zorlandım. Deneme çekimine girdiğim zaman elim ayağım titriyordu. Rolü aldıktan sonra tüm çekimler deneme çekimi gibi zor geçecek diye düşündüm. Tevfik Şenol, Osman Sınav ve Metin Günay bana çok olumlu yaklaştı. Güzel şeyler vaat ettiler. Ben de onların enerjisine kendimi kaptırdım ve yol aldım. Bir de kendi dublajımı kendim yapıyorum. İlk deneyimime göre iyi buluyorum. Çok zor bir rol oynadığımı düşünüyorum. Yeni başlayan biri olarak kendimi geliştirmek için birçok şey yapıyorum. Oldukça fazla kitap okuyorum. Sürekli narkotiğe gidiyorum.

Silah kullanıyor musunuz?

Silah kullanıyorum ama çok tüfek kullandım. Avı çok seven bir aileden geldiğim için aşinalığım var. Dayılarım, amcaları, babam sürekli ava giderdik. Daha önce silah tuttunuz mu derseniz, hayır. İlk defa silah aldım elime.

Osman Sınav’ın yeni keşfi olarak anılıyorsunuz. Bu nasıl gerçekleşti?

Menajerimin vasıtasıyla Pars dizi bir dizinin olduğunu söyledi. Birlikte Osman Hoca’nın yanına gittik. “Deneme çekimine gireceksiniz” dediler. Üç dört gün çalıştıktan sonra deneme çekimini yaptık. Ardından iki aya yakın bir süre geçti ben olmadı diye düşündüm. Bu işlerin yabancısı olduğum için olabilme ihtimalini düşünmüyordum. Sonra arayıp dizinin castına alındığımı söylediler. İnanamadım, çok mutlu oldum.

Rol, tipinizi değiştirtti mi?

Daha önce kirli sakallıydım. Osman Hoca sadece bıyık bırakmamı istedi. Ben de onun isteğini yerine getirdim. Bıyıklı halimi gören herkes çok büyüdüğümü söylüyor. Çünkü sakalsız ve bıyıksız çocuk gibi oluyorum. Bıyık beni olgunlaştırdı. Ben ilk bıyık bıraktığımda çok yabancılık çektim.

Basketbolu bıraktınız mı?

Çocukluğumdan beri basket oynayan biriydim. Ligde oynadım, genç milli oldum. Ancak 1.5 yıl önce bazı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldım. Basketi bıraktıktan sonra antrenörlük yapayım, bu işin içinde olayım diye düşünmedim. Basketbolu çok seviyordum ama kafamdaki tek düşünce oyuncu olmaktı. Sahalarda değil, televizyonda oynamaya karar verdim.

İnternetteki “Boşuna uğraşma Şamil, Polat Alemdar olamazsın” gibi yorumlar var. Bu tarz tepkilerle karşılaşıyor musunuz?

Evet, ben de gördüm o yazılanları. Polat Alemdar olmak istemiyorum zaten. Öyle bir iddiam veya isteğim yok. Osman Hoca’yla çalışmaktan çok mutluyum. Oyunculuğa çok iyi yerden başladığımı düşünüyorum. O tarz sert tepkilerle karşılaşmadım henüz. Güzel şeylerle karşılaşıyorum. Yolda yürürken “Aaa Pars” “Bu o çocuk değil mi?” diye tepkiler veriyorlar. Çok gülüyorum bu duruma. Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadığım için çok hoşuma gidiyor.

25 yaşında bir basketbolcu olarak dizide başrol oynamanızda yakışıklı olmanızın etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?

Tabii ki, bir adım önde başladığımı düşünüyorum tipimden dolayı. Çok yakışıklı biri olabilirsiniz ama Şamil karakterini yansıtamazsınız. Bu çok önemli bence. Benden çok yakışıklı bir insan bu rolü alabilirdi. Önemli olan karakteri yansıtabilecek fiziğe sahip olmak. Bence onu değerlendiriyorlar.

Oyunculukla ilgili ders almayı düşünüyor musunuz?

Almayı düşünmüyorum. Çünkü ders alınması gerekecek en iyi yerde olduğumu düşünüyorum. Hocalarımız çok iyi. Bir insanın üç dört yıl eğitim görmesi, bu sette bir ay çalışmasına bedel diye düşünüyorum. Bu set benim için okul gibi oldu zaten. Oyunculuğa başladım ve bundan sonra bunun için çaba harcayacağım.

Seda Bakan’la iyi bir ikili olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Seda’nın enerjisi çok yüksek. Ben de neşeli bir insanım birbirimizi tamamladığımızı düşünüyorum. Hayata bakışımız birbirine çok benziyor. Kısa sürede kaynaştığım nadir insanlardan biri.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular