header image
    Twitter yüklenirken lütfen bekleyiniz Osman Sınav Fan Twitter
Son Güncel Duyuruları Osman Sınav Twitter'dan Takip Edebilirsiniz!
7000'i aşkın Osman Sınav Fan Hayranları arasına katılmak için Tıklayınız!
Osman Sınav Fan Hayranları Facebook Sayfası için Tıklayınız!

“Reyting sistemi sosyo-kültürel değil sosyo-ekonomik yapıya göre işliyor” diyen ünlü yapımcı Osman Sınav uyardı:
“Bizim yaşam kodlarımızı taşımayan yapımlar nedeniyle 5 yıl içinde değerlerimiz değişmiş olacak”

Usta yönetmen ve yapımcı Osman Sınav, reyting sisteminin kültürel değil ekonomik boyutunun ön planda olduğunu belirtti. Geçen ay patlak veren reyting skandalıyla ilgili açıklamalarda bulunan Sınav, “Sistemin iyi çalışmadığını her fırsatta dile getirdim. Haklı olduğumuz ortaya çıktı. Asıl önemli olan sistemi iyi kontrol etmek” dedi.

DENEKLER YANLIŞ

bg_osman_sinav.jpg Sınav, seçilen deneklerin Türkiye ortalaması ve yaşama kültürümüzü yansıtmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Reyting ölçümleri Türkiye’nin sosyo-ekonomik yapısını gösteriyor ama sosyo-kültürel yapısını göstermiyor. Yani sosyo-ekonomik olarak doğru fakat sosyo-kültürel olarak doğru değildir. Sosyal ve kültürel kriterler ne? Bu açıklanmalı. Bizim yaşam kodlarımızı taşımayan yapımlar nedeniyle 5 yıl içinde değerlerimiz değişmiş olacak.”

İNSANA YÖNELİK ELEŞTİRİ

“Hiçbir dizi devlete karşı bir isyan niteliği taşımaz sadece devleti yönetenlere olur” diyen Sınav, devletle devleti yönetenlerin ayrı şeyler olduğunu kaydetti. Sınav, “Devleti yöneten armut olur veya saygı değer bir kişi olur devleti yönetir. Eleştirimiz insana yöneliktir” diye konuştu.

TRT DEVRİM YAPTI

Sınav, TRT ekranlarında ilk iki bölümü yayınlandıktan sonra kaldırılan Alayına İsyan dizisiyle ilgili de şunları söyledi:

“Bu dizinin bir konsepti var. Daha çok kışkırtan mesajları var ve biraz da kirli hikaye anlatıyor. Bu açıdan TRT kurumu daha önce böylesi bir dizi yayınlamadığı için o kurum için devrim olmuştur.Dizinin ‘TRT’de yer bulması aynı şekilde kurum için bir yeniliktir. TRT de parlak bir ekran oluşturmaya çalışıyor ve böyle bir diziyi ekrana koyma cesaretinde bulunuyor. Yönetim bu konuda cesur davrandı.”

Kaynak : Bugün gazetesi – Nesrullah SONAY

Etiketler: , , , , , ,

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlarıda Okudular